Instagram Reklamları

Instagram nedir?

Instagram öncelikle fotoğraf ve kısa videoların paylaşımı için ortaya çıkmış bir sosyal medya platformudur. Aynı Facebook ve Twitter’da olduğu gibi Instagram hesabı oluşturan herkesin bir profili ve haber akış sayfası bulunur. Bu haliyle görselliğe dayalı, basitleştirilmiş bir Facebook sayfası görünümünde olan Instgram 2018 yılı içinde gelen bir güncelleme ile 60 saniyeden uzun videoları da yayınlayabileceğiniz bir platform haline geldi.

Neden Instagram Reklamları?

Genel anlamda insanlar afişler gibi çarpıcı görsellere standart metinlere göre daha fazla tepki verirler. Bu yeni mobil çağda insanlar daha fazla veriyi daha kısa sürelerde alma peşinde olduğundan anlık birşekilde mesajı kitlelere ulaştırabilen Instagram gibi mecraların reklamcılar için de oldukça popüler hale gelmesine şaşmamak gerekir.

Facebook tarafından satın alındığı 2012 yılından sonra aktif kullanıcı sayısını 6 yıl gibi bir sürede 1 miyar bandına taşıya Instagram özellikle genç kullanıcı kitlesinde popülerlik anlamında Facebook‘u bile geride bırakmayı başarmış durumda. Özellikle %4.21’lik Etkileşim Oranı (Engagement Rate) istatistiği ile Twitter ve Facebook gibi platformlardan çok çok önde olan Instagram, etkileyici görsellerle firma tanıtım yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan.

Instagram Reklamları

Instagram’daki Reklam Tipleri

Sadece markanızla ilgili bilinirliği arttırmak için Instagram kullanıcılarına ilham vermekten tutun da direk call-to-action içeren reklamlara kadar sizin için önemli olan amaç neyse ona Instagram reklamları vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Instagram’daki temel 4 tip reklam çeşidi şu şekildedir.

 • Fotoğraf Reklamları
  Hikayenizi sade, basit ve göz alıcı bir tuvalde anlatın. Fotoğraflar kare veya yatay formatta olabilir.
 • Video Reklamları
  Fotoğraf reklamlarının sürükleyici görsel kalitesini görüntü, ses ve hareketin gücüyle birlikte elde edin. Üstelik artık 60 saniyeye kadar olan videoları yatay veya kare formatta paylaşabilirsiniz.
 • Dönen Reklamlar
  İnsanların parmaklarını kaydırarak tek bir reklamda daha fazla fotoğraf veya video görebileceği yeni bir katman ekleyerek kampanyalarınıza derinlik katın.
 • Stories(Hikayeler) Reklamları
  Bugün Instagram’da 150 milyonu aşkın kişi hergün Hikayeler özelliğini kullanıyor. Hikayeler, daha fazla içerik ve etkileşime katkıda bulunuyor. Aynı kişi Hikayeleri gibi 24 saat içinde kaybolan Hikaye Reklamları, işletmelerin, kendi vizyonlarını paylaşmaları için en yeni yöntem.
  Facebook istatistiklerine göre:

  • Instagram’daki her beş hikayeden biri görüntüleyicilerden bir DM mesajı alıyor.
  • En çok görüntülenen hikayelerin 1/3’ü işletmelerden geliyor
  • Sesli oynatılan hikaye video görüntülemelerinin oranı ise %70’lerde
Instagram Reklamları

Instagram’da Nasıl Reklam Veririm?

Instagram’ın en iyi tarafı Facebook ile entegre şekilde çalışabiliyor olması. Facebook hesabınız varsa hatta daha da iyisi Facebook’ta bir reklam kampanyası yaptıysanız zaten işin temellerine hakimsiniz demektir.Instagram’da reklam vermenin 4 temel adımını aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Bir İşletme Sayfası ve Profili Oluşturun
  Reklam yayınlamak için bir Facebook Sayfanızın olması ve Instagram’da ücretsiz bir İşletme Profili oluşturmanız gerekir. Henüz yapmadıysanız, bir Sayfa oluşturun.
 2. Bir Reklam Oluşturun
  Reklam Yöneticisi’nde reklam verme amacınızı, hedef kitlenizi ve reklam formatınızı seçin.
 3. Bütçenizi Belirleyin
  Reklamlarınızın yayınlanma süresine ve harcamak istediğiniz bütçeye karar verin.
 4. Reklamınızı Yayınlayın
  Reklamlarınız hazır olduğuna göre artık yayınlayabilirsiniz. Reklamlarınız onaylanıp yayına geçmeye hazır olduğunda bildirim alırsınız.