WordPress Internet Üzerindeki Sitelerin %40’ına Altyapı Sağlıyor

WordPress Internet’in %40’ına Altyapı Sağlıyor

Küresel bir fenomen haline dönüşen WordPress, 2003 yılında ilk sürümün çıkışından bu yana çok uzun bir yol kat etti. WordPress Şubat 2021 itibariyle Internet üzerindeki web sitelerinin %40’ına altyapı sağlıyor, bundan bir yıl önce bu oran %35’ti.

Bizim de 2019 yılında WordPress Tabanlı Otel Web Sitesi yazımızda detaylarına değindiğimiz WordPress, artık dünyanın en prestijli sitelerinin de tercih ettiği bir dev. Onbinlerce eklenti ve tema ile sınırsız özelleştirme imkanı sunan WordPress, pek çok Fortune 500 şirketinin web sitesine altyapı sağlıyor.

TED, NBC, CNN, TechCrunch, People dergisi, NFL, Best Buy, Edition Hotels ve UPS gibi dünyanın başarılı şirketlerinin web sitelerinde tercih edilen WordPress’in portföyünde 2017 sonunda WordPress’e geçiş yapan Beyaz Saray resmi sitesi gibi başka prestijli sayfalar da bulunuyor.

wordpress internet

 

WordPress: Internet Üzerindeki En Yaygın CMS

wordpress internetW3Tech istatistiklerine göre dünya çapındaki tahmini 1.3 milyar sitenin %40’ı WordPress kullanıyor. İçerik yönetim altyapısı (CMS) kullanan siteler baz alındığında ise bu oran %64.4’ü buluyor. Sadece son 5.6 sürümü 31 milyondan fazla indirilen WordPress, Google Trends’e göre de Google üzerinde en çok aranan kelimelerden biri.

WordPress’te eklentiler yoluyla çok farklı amaçlara hitap eden siteler kurmak mümkün olmakta. Örneğin WordPress için en popüler e-ticaret eklentisi WooCommerce, şu anda 1.5 milyondan fazla aktif online e-ticaret sitesinde kullanılıyor. Builtwith istatistiklerine göre WooCommerce, e-ticaret teknolojisi pazarında %27’lik bir paya sahip.

WordPress Türkçe web sitelerinde de her yıl git gide daha fazla yaygınlaşıyor. WordPress.org verilerine göre WordPress altyapısı kullanan sitelerin %1.3’ü Türkçe içeriğe sahip. Bu oran yıllar içerisinde gelişme gösterse de hala İngilizce dışındaki İspanyolca (%5.9), Almanca (%5.7), Japonca (%5.6), Fransızca (%4.1), Portekizce (%2.8) ve Rusça (%2.8) gibi diğer dillerin gerisinde.

Aşağıdaki sayfadan WordPress kullanan ve anonim istatistikleri paylaşmayı kabul eden sitelerdeki anlık yeni gönderi, beğenme, yorum gibi istatistikleri canlı olarak görebilirsiniz!
https://wordpress.com/activity/

 

WordPress 382 İnsan-Yıllık Bir Çabanın Ürünü

CMS (İçerik Yönetim Sistemleri) arasında global ölçekte bir dev haline gelen WordPress bu inanılmaz istatistiği 72 ülkede tamamen uzaktan çalışma yoluyla çalışan yalnızca 1200 civarı çalışanı ile sağlıyor. Büyük Internet şirketlerinden çok daha küçük bir insan kaynağı ile bu ölçekte bir projeyi yönetebiliyor olmasında uygulamanın açık kaynak kodlu olması en büyük etken.

Open Hub sitesi açık kaynak kodlu WordPress projesindeki bir milyondan fazla kod satırının yazılması için 382 insan-yıllık bir çaba gerektiğini hesaplamış. Yani tek bir yazılımcı tarafından yazılıyor olsa böyle bir projenin tamamlanması 382 yılı bulacaktı! Neyse ki açık kaynak kitlesindeki gönüllüler sayesinde yeni WordPress sürümleri için yüzlerce yıl beklemek gerekmiyor.

 

WordPress Güvensiz Mi?

WordPress bugün dünyadaki tüm Internet sitelerinin %40’ı tarafından kullanılıyor. Bu yaygınlığı onun dünya çapında milyonlarca kullanıcı tarafından test edilmesi anlamına geliyor. Oluşabilecek açıklar zaten açık kaynak kodlu olan bu sistemde sık versiyon güncellemeleri ile hızlıca kapatılabiliyor.

Tabii ki WordPress Internet altyapısı üzerinde binlerce farklı eklenti ve tema mevcut. Tüm eklenti ve temaların %100 güvenli ve hiçbir açık içermediğini iddia etmek mümkün değil. Ayrıca bazı durumlarda eklentilerin güvensiz kaynaklardan ücretsiz olarak indirilmesi sonucu istenmeyen durumlar oluşabilmekte.

Bütün bunlar “WordPress güvensiz” gibi bir iddianın ancak “Android güvensiz” iddiası kadar doğru olduğunu gösteriyor. Bugün hala Android 4.0 kullanıyorsanız veya uygulamaları güvensiz kaynaklardan indiriyorsanız telefonunuzun güvenli olduğunu söyleyemeyiz. Aynı durum WordPress için de geçerli, en güncel WordPress sürümünü kullanıp doğru kaynaklardan indirilen eklentiler kullanarak sağlıklı bir sistem kurabilirsiniz.

 

Otel Web Siteleri İçin WordPress

Sizler de oteliniz için SEO uyumlu, güncel web teknolojilerini destekleyen ve Internet’in %40’ının tercihi olan WordPress altyapısını kullanın. Turizm ve konaklama konusunda uzman ekibimizle WordPress tabanlı web sitesi için iletişime geçin.

Comments are closed.