Webius Digital Ekibi DOĞADABUAN’ı Yaşadı

“Gelin bağa yeşiller kuşanan doğayı görün.

Her köşede bir çiçek dükkanı açan doğayı görün.

Güller gülerek sesleniyor bülbüllere:

Susun, susarak doğayı görün”

Mevlana’nın bu dizeleriyle yola koyulan Hüseyin Çağlar İnce‘nin DOĞADABUAN isimli “Doğa Gözlemine Başlama Rehberi” ülkemizin biyolojik çeşitliliğine ışık tutan önemli bir çalışma. Doğa gözlemi bugün tüm dünyada artarak popüler hale gelen, insanların gitgide kalabalıklaşan şehirlerden kaçarak doğanın sakinliğine ulaşmak için ilgi duymaya başladığı bir alan. Geçmişte sadece kısıtlı kitleler tarafından gerçekleştirilen eko-turizm turları ise yeni nesil turistlerin Internet üzerinden en çok araştırdığı ve etrafımızdaki ülkelerin de turizm alanında en çok yatırım yaptığı alanlardan.

İçeriği bakımından belki de şaşırtıcı bir şekilde ülkemizde bir ilki oluşturan DOĞADABUAN projesi, önemli bilim kurulu üyeleri ve ülkemizin önemli doğa fotoğrafçılarının yine ülkemiz coğrafyasında çektikleri fotoğraflarının katkısıyla hayata geçirildi. Böyle bir “ilk” yayının heyecanın paylaşan Ediz Hun, Güven İslamoğlu gibi tanınmış isimlerin önsöz ve yorumları ile sunulan eser Kuşlar, Kelebekler, “Kurbağa ve Sürüngenler“, Memeliler, “Ağaç ve Çalılar” olarak 5 farklı bölümde ülkemizin ekoloji ve canlı çeşitliliğini kolay taşınır ve kolay anlaşılır bir formda sunuyor.

Webius Digital olarak biz de Hüseyin Çağlar İnce’nin rehberliğinde Kırkikindiler sonrası gelen yaz rüzgarları eşliğindeki bir Antalya sabahında falezler üzerinde bir doğa gözlemine çıktık. Beraber çalıştığımız otellere daha iyi içerik üretebilmek, farklı alanlarda doğadan ilham almak ve Hüseyin Çağlar İnce’nin birikimlerinden faydalanmak amacıyla düzenlediğimiz bu gezide kitapta adı geçen Erik Kırlangıçkuyruk, Diken Kelebeği gibi bazı kelebek türlerini bu dönemde çiçek açmış hayıt ağaçları üzerinde izleyip falezlerde yuva yapmayı seven kırlangıçları ve ağaçlarda şakıyan Arap Bülbüllerini dürbünlerle gözlemledik.

Gezimiz sırasında her gün yanından geçip dikkat etmediğimiz çevrenin aslında ne kadar şaşırtıcı doğal güzelliklerle dolu olduğuna şahit olduk. Örneğin gezi esnasında basit bir çalı sandığımız bir bitkinin aslında Sakız Ağacı’nın kültürü yapılmamış bir akrabası olduğunu ve ufak bir sürgününün bile suya konulduğunda müthiş bir sakız aroması vererek suyu neredeyse bir detoks içeceğine dönüştürebildiğini öğrendik. Ayrıca kitabında doğanın insan, söylence ve mitoloji ile bağlantılarına da yer veren rehberimiz gezi sırasında verdiği değerli bilgileri ilginç örneklerle renklendirdi.

Gösterişli bir dut ağacının altında kahvaltı ve kitap imzalama ile sona eren doğa gezimiz bizlere tek başına Avrupa’nın pek çok ülkesinden bile fazla canlı çeşitliliğini ve endemik türü barındıran Antalya’mızda bu alanda yapılacak yatırımların deniz, kum, güneş turizminden farklı alanlarda açılımlar arayan Antalya turizmine taze bir nefes olacağını gösterdi. Her ne alanda çalışıyorsak çalışalım, yaşadığımız coğrafyayı tanıyarak ondan beslendiğimizde ürettiğimiz işlerin özgünlüğü artar. Bu bilinçlilikle özellikle turizme hizmet veren şirketler başta olmak üzere tüm markalara DOĞADABUAN ile doğa gezisi ve orman banyosunu tavsiye ediyoruz.

Hüseyin Çağlar İnce Kimdir?

Atlas, Yeşil Atlas, Magma gibi ulusal ölçekte yayınlarda yazarlık ve editörlük kariyerinin ardından turizmde doğa farkındalığı yaratmak amacıyla ve sürdürülebilir turizmin gelişmesi adına sektörümüzün önde gelen kurumlarıyla birlikte yıllardır çeşitli projeler üreten Hüseyin Çağlar İnce’nin oteller için hazırladığı doğa rehberi kitapları ile 4 farklı dilde 50 binin üzerinde basıldı ve ülkemizi ziyaret eden turistlere hediye edildi.

DOĞADABUAN Hakkında

Çağlar İnce’nin rehber kitabı DOĞADABUAN ülkemizin yerel coğrafyasına yüksek oranda atıfta bulunan nice bilgilerle dolu. Örneğin Kumluca, kırlangıçların göç ederken ülkemize ilk giriş yaptığı noktalardan olduğunu ve Gelidonya Feneri‘nin isminin antik Yunan’daki kırlangıç anlamına gelen “khelidon” dan geldiğini veya incirin Latince adı olan Ficus Caria‘nın Muğla bölgesindeki meye ağaçlarının bolluğu ile bilinen Karya uygarlığından geldiği gibi bilgileri, tarihten ve mitolojiden ilginç notlarla bu rehber kitapta bulabilirsiniz. Diğer haberlerimize erişmek için buraya tıklayınız.

Comments are closed.