Twitter Şifrelerinizi Değiştirin

Twitter hesabınız için bir şifre belirlediğinizde, onu maskeleyen bir teknoloji kullanıyor. Bu teknoloji sayesinde şirkette kimse şifreleri göremiyor fakat Kısa bir süre önce, dahili bir kayıtta maskelenmemiş parolaları depolayan bir hata tespit ettiler yani Twitter, sistemin içinde şifrelerin hash haline dönüşmeden önceki maskelenmemiş halinin de bir şekilde tutulduğunu ve bu hatayı düzelttiklerini resmi blog sayfalarında duyurdular. İlgili konu herhangi bir ihlal veya yanlış kullanım belirtisi göstermiyor. Eğer Twitter’da Reklam yapıyorsanız ve kredi kartı bilgileriniz reklam hesabınızda yer alıyorsa şifrenizi hemen değiştirmenizi öneriyoruz.

Blogda yazan cümle;

Twitter hesabınız için bir şifre belirlediğinizde, onu maskeleyen bir teknoloji kullanıyoruz, böylece şirkette kimse göremiyor. Kısa bir süre önce, dahili bir kayıtta maskelenmemiş parolaları depolayan bir hata tespit ettik. Hatayı düzelttik ve soruşturmamız, herhangi birinin ihlal veya yanlış kullanım belirtisi olduğunu göstermiyor. Twitter yetkilileri Şifre değiştirme işlemini sadece platform üzerinden değil, TwitterDeck ve Twitterrific gibi üçüncü parti uygulamalarda da yapılmasını öneriyor. Twitter şifrenizi ayarları sayfasında değiştirebilirsiniz.

Hata Hakkında Kısa Bilgi

Gerçek şifreyi bcrypt olarak bilinen bir işlev ile Twitter sisteminde rastgele bir sayı ve harfle değiştirip saklayan hashing adı verilen bir işlemle maskelenir. Bunun amacı Twitter sisteminde şifrenizi göstermeden hesap bilgilerinizin doğrulamasına olanak tanır. Bu endüstriyel bir standartdır.

Bir hata nedeniyle, şifreleme işlemleri tamamlanmadan önce dahili bir günlüğe yazılmıştır. Çözüm olarak günlükteki şifreleri kaldırma ve ilgili hatanın tekrar olmasını önlemek için geliştirmeler yapılmıştır.

Hesap Güvenliği ile İlgili İpuçları

Twitter hesabınızı güvende tutmamıza yardımcı olmak için atabileceğiniz birkaç adım var:

  1. Şifrenizi Twitter’da ve aynı şifreyi kullanmış olabileceğiniz diğer servislerde değiştirin.
  2. Diğer web sitelerinde kullanmadığınız güçlü bir şifre oluşturun.
  3. İki faktörlü kimlik doğrulama olarak da bilinen giriş doğrulamasını etkinleştirin. Bu hesap güvenliğinizi artırmak için yapabileceğiniz en iyi eylemdir.
  4. Her yerde güçlü, benzersiz şifreler kullandığınızdan emin olmak için bir şifre yöneticisi kullanın.

Comments are closed.