Sosyal Medya Platformlarına Ceza Yağdı

Facebook, Twitter gibi Sosyal Medya Platfromlarına 10’ar Milyon TL Ceza Geldi

Türkiye’de resmi temsilci bulundurma şartını 2 Kasım’a kadar tanınan sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının her birisine 10’ar milyon TL ceza kesildi.

 

7253 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” [1] 1 Ekim 2020  itibarıyla yürürlüğe girmişti.

Kamuoyunda “Sosyal Medya Yasası” olarak bilinen bu kanun günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına, Türkiye’de yerleşik temsilci belirleme ve bildirme yükümlülükleri getiriyordu.

 

İlk Aşamada İdari Para Cezaları Geldi

Bu yükümlülükleri belirlenen süre içinde yerine getirmeyen platformlara Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından verilen süre 2 Kasım’da sona ermişti. Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a 10’ar milyon TL’lik ilk cezaların kesildiği açıklandı. Yapılan açıklamalara göre sadece VKontakte (VK) sosyal medya platformu Türkiye’de temsilci bildiriminde bulundu.

İlk cezanın ardından bu sosyal medya platformları 30 gün içerisinde yine bir temsilci atamaz ise bu sefer cezaların tutarı 30 milyon TL’ye yükselecek. Sonraki 30 günde ise Türkiye’deki vergi mükelleflerinin söz konusu şirketlere reklam vermesi yasaklanacak.

 

Sonraki Aşamalarda Bant Genişlikleri %90’a Kadar Daraltılabilecek

Reklam yasağının verildiği tarihten üç ay içinde gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen platformlar hakkıda ise BTK, sosyal ağ sağlayacısının internet trafik bant genişliğinin %50 daraltılması için Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurabilecek. Bant genişliği daraltma cezası %90’a kadar arttırılabilecek.

Sosyal ağ sağlayıcıları, tüm bu sürecin sonunda Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ederlerse kendilerine o güne kadar kesilen cezaların %75’i affedilecek.

Kaynaklar:

[1] : 22 Temmuz 2020 Sayılı Resmi Gazete:  https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/07/20200731-1.htm

Comments are closed.