Sınırlarını 2021’e Kadar Kapatan Ülkeler Hangileri?

Eylül ayı itibariyle pek çok ülke seyahat kısıtlamalarını kaldırmış olsa da ünlü destinasyonların bazıları 2021’e kadar turistlere kapalı kalacak. Sınırlarını kapatan ülkeler gibi bugün sınırları açık ülkelerin de bundan 6 ay sonra hala açık olacağına dair bir garanti yok. Yeni normalde bu tip seyahat kısıtlamaları herkesin alışması gereken bir durum haline geliyor.

Avrupa kıtasında çoğu AB ülkesi AB ve Schengen kapmsamında seyahate izin verirken dışarıdan sınırlı sayıda ülkeye kapılarını açıyorlar. Amerika kıtasında ise Kanada ve Arjantin en sert tedbirlerle sınırlarını kapatan ülkeler olarak göze çarpıyor. Afrika kıtasında sınırlarını açan Mısır ve Tunus gibi birkaç ülke dışında çoğu ülke hem COVID-19 hem de diğer iç karışıklıklar nedeniyle sınırlarını kapalı tutmaya devam ediyor.

Daha önceki Ağustos ayında en çok aranan destinasyonlar yazımızdaki Avustralya ve Tayland ülkeleri bu yazımıda da 2021’e kadar muhtemel kapalı kalacaklar listesinde yer alıyor.

Bizler de COVID-19 nedeniyle muhtemelen 2021 yılına kadar turizm amaçlı yabancıların girişine izin vermeyecek olan bazı ünlü destinasyonları sizin için derledik.


Avustralya

Avustralya’nın yakın zamanda yabancıların ülkeye girmesine ilişkin kısıtlamaları kaldırması pek mümkün görünmüyor. 3 Eylül’de tüm uluslararası seyahatleri ve Cruise gemilerini 3 ay süreyle askıya alan ülkede şu anda İçişleri Bakanlığı’nın açık izni olmadan ülke dışına seyahat edilemiyor.

Ayrıca Avustralya’nın ulusal havayolu şirketi Qantas, tarifeli uluslararası uçuşları en azından Ekim ayı sonuna kadar askıya aldı ve Mart 2021’e kadar tüm bilet satışlarını durdurdu.

Bali (Endonezya)

Endonezya’ya bağlı ve 3.5 milyon nüfuslu Bali adasının ekonomisi büyük ölçüde yabancı turistlere bağımlı. Otel doluluk oranlarında ise %95’lere varan düşüşler sözkonusu. Buna rağmen adayı yabancı turistlere açmak yerine Endonezya hükümeti iç turizme ağırlık verme yolunu seçti.

Endonezya Ulusal Ekonomi ve COVID-19 Kurtarma Ekibi başkanı Erick Thohir 93 milyonluk Endonezya’da yakın döndemde ancak 15 milyon kişinin aşıya kavuşabileceğini hesapladıklarını ve bu sebeple yabancı turistlerin gelişini 2021 yılına kadar ertelemeyi planladıklarını duyurdu. Erick Thohir “Tüm Endonezya’yı pandemi sürecinden kurtaracak olan planımızın yabancı turistlerin ülkeye tekrar hastalık taşıma ihtimali sebebiyle tehlikeye atılmasını istemiyoruz. Bu nedenle komitemiz, yabancı turistlerin gelmesine izin verme planını bu yıl için gözden geçirmeye karar verdi.” şeklinde konuştu.

Tayland

Endonezya’nın Bali’yi yıl sonuna kadar açmamayı düşündüğü yönünde gelen haberlerin ardından İngiliz The Telegraph gazetesi bir yetkiliye dayandırdığı haberinde [1] Tayland’ın kısa süreli seyahatler için kısıtlamaları önümüzdeki yılın Şubat ayına kadar kaldırmayı düşünmediğini belirtti.

Tayland birkaç hafta önce 90 günden az olmamak kaydıyla uzun dönemli kalışlar için vize başvurularının tekrar başlayacağını duyurmuştu. Bu vize için 90 gün veya daha uzun süreli bir otel rezervasyonu ile varışta 14 günlük karantina koşulları zorunlu tutuluyor.

Yeni Zelanda

Avustralya’nın komşusu olan yaklaşık 5 milyon nüfuslu Yeni Zelanda sınırları şu anda neredeyse tüm yolculara kapalı durumda.

Kritik derecede önemli seyahatler ve Yeni Zelanda vatandaşlarının dönüşü dışında şu an ülkeye giriş izni verilmiyor. 2021’e kadar Yeni Zelanda’nın sınırlarını tüm yabancı turistlere kapalı tutması bekleniyor.

Malezya

Temmuz ayında medikal turizm amaçlı belirli ülkelerden gelen turistlere izin veren Malezya gelen kişinin negatif PCR testinin olması ve direk tedavi göreceği hastaneye yatırılması koşulunu getiriyor.

Bunun dışında sınır komşusu Singapur ile zorunlu seyahatler için 17 Ağustos’tan beri karşılıklı olarak sınırlarını açan Malezya’da turistik amaçlı kısa süreli seyahatlere en az bu yıl sonuna kadar izin verilmeyeceği öngörülüyor.

Comments are closed.