Otellerde Koronavirüs Sertifika Şartları ve Alınacak Önlemler

GÜNCELLEME: Bu taslak metnin son hali olan Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı‘nın koşullarına ve İspanya’daki Güvenli Turizm Sertifikası ile karşılaştırmasına şu yazımızdan ulaşabilirsiniz: Sağlıklı Turizm Sertifikaları: İspanya – Türkiye Karşılaştırması

Otellerde Koronavirüs(Coronavirus) Sertifika Şartları ve Alınacak Önlemler neler olacak merak edenler için taslak metin görüşe sunuldu. Otellerin görüşüne sunulan taslak metin üzerinde değişiklikler olması bekleniyor.

Uygulama taslağı içinde maske ve koruyucu ekipman kullanımı, odaların 12 saat süre ile boş bırakılması gibi koşulların yanı sıra personelin düzenli ateş ölçümü, müdahale planları gibi konular da yer alıyor.

Taslağın son halini almasının ardından turistik işletmeler belirtilen koşulları karşılamaları halinde uluslararası bir belgelendirme kuruluşunca yapılan denetim sonrasında sertifikalarını alabilecekler.

KONAKLAMA TESİSLERİ İÇİN DEĞERLENDİRME FORMU

A. ZORUNLU UYGULAMALAR

SÜREÇ YÖNETİMİ, STANDARTLARIN BELİRLENMESİ, PROROKOLLERİN HAZIRLANMASI

 1. İşletme genelinde COVID-19 ve hijyen uygulamalarına yönelik plan hazırlanmış mı?
 2. Otel bünyesindeki tüm departman ve birimler için izlenecek prosedürlere ilişkin protokoller hazırlanmış mı?
 3. Günlük denetim ve kontrol listeleri hazırlanmış mı?
 4. Tüm alanlarda sosyal mesafe tanımlaması, Sosyal mesafe planı hazırlanmış mı?
 5. İşletme bünyesinde görev alan çalışanlara COVID-19 ve hijyen uygulamaları ile işletmede uygulanacak plan ve protokoller konusunda eğitimler yapılıyor mu?
 6. Covid-19 ve hijyen uygulamalarına ilişkin personel ve genel alanlarda yazdırılabilir duvar şemaları hazırlanarak ilgili alanlara asılmış mı?
 7. Kapalı oteller için yeniden faaliyete açılma protokolü hazırlanmış mı?
 8. Süreç ve tüm uygulamalar düzenli olarak kayıt altına alınıyor mu?

B. İŞLETMEDE YAPILACAK GENEL UYGULAMALAR

 1. Resepsiyon ve insan hareketi ve yoğunluğunun yaşandığı diğer bölümlerde yerlerin çizgi çekilerek işaretlenmesiyle sosyal mesafeyi belirten düzenleme yapılmış mı?
 2. Acil durumlar halinde uygulanacak protokol, aranacak kişi ve kurumlar belirlenmiş mi ?
 3. Tesis bünyesinde Koruyucu kıyafet ve ekipman bulunduruluyor mu ?
 4. İşletmenin HACCP belgesi veya bu konuda profesyonel danışmanlık aldığı bir kuruluş var mı?
 5. Tesiste kullanılan maske, el dezenfektanı, genel alan dezenfektanı ve temizlik malzemelerinin TSE sertifikasına sahip olması.
 6. Otellerde alınan önlem ve uygulamalar konusunda misafirlere gerekli bilgilendirme için broşür, bilgi notu gibi hazırlık yapılmış mı?
 7. Turizm konaklama işletmesinde kullanılan tüm tesisat ve donanımların (enerji, ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ekipmanları, bulaşık, çamaşır makineleri, buzdolapları, asansörler vb.) koruyucu bakım ve onarımının periyodik olarak yetkili servise veya konusunda eğitim almış uzman kişilere yaptırılması sağlanıyor mu?
 8. Çocuk misafirlere yönelik kişisel hijyen konusunda eğitim ve etkinlik yapılıyor mu?
 9. Otel içerisinde acil durumlarda karantina alanları belirlenmiş mi? Karantina alanlarının kullanımı ve tahliyesi sonrası anında dezenfeksiyon şartları belirlenmiş mi?
 10. Misafirlerin otele girişte veya konaklamaları sırasında herhangi bir hastalık belirtileri göstermeleri halinde (öksürme, halsizlik, yüksek ateş vs.) personelin müdahale planı hakkında bilgisi var mı?
 11. Otelin departman yöneticileri toplantılarının telekonferans ve çalışanlara yönelik eğitim programlarının uzaktan eğitim (e-eğitim) metoduyla yapılması için düzenleme yapılmış mı?
 12. Gıda Güvenliği ve Hijyeni konusunda, Satın Alma, Mal Kabul, Depo, Mutfak ve Gıda üretimi ve sunumundaki tüm departman yöneticileri alınan önlemler ve süreçler konusunda periyodik değerlendirme toplantıları yapıyor mu?
 13. Tesis genelindeki tüm havalandırma sisteminin temizliği ve dezenfeksiyonu (filtreler dahil) periyodik olarak yapılıyor mu?
 14. Lobi, fuaye alanlarındaki bekleme, dinlenme ve oturma alanlarında insanların etkileşimini ortadan kaldırmak üzere, koltuk ve sandalye sayıları en az seviyeye çekilerek gerekli sosyal mesafe işaretlemeleri yapılmış mı?
 15. Tesis genelinde insan temasının yoğun olduğu yüzeyler, kapı kolları, dokunmatik ekranlar, kontrol panelleri, zaman saatleri, tezgah üstleri, mola odası / kafeterya, tırabzanlar, el yıkama istasyonları ve tuvaletler düzenli olarak dezenfekte edilerek kayıt altına alınıyor mu?

C. MİSAFİRİN OTELE GİRİŞİ

 1. Maskesi olmayan misafirler için otel girişinde maske veriliyor mu?
 2. Otel girişine dezenfektan konulmuş mu?
 3. Misafirlerin otele girişlerinde vücut ateşleri ölçülüyor mu?
 4. Misafirin otele giriş işlemleri, sosyal mesafe konusunda bilgilendirilmesi, valiz ve/veya eşyalarının bellboy tarafından odasına gönderileceğine yönelik protokol hazırlanmış mı?
 5. Misafirlere, resepsiyonda COVID-19 ile hijyen konusunda alınan önlemler ve uygulamalar ile misafirlerin uyacakları kurallar hakkında yazılı bilgi veriliyor mu?
 6. Gelen misafirlere misafir bilgi formu doldurarak geldikleri yer, son günlerde ziyaret ettikleri ülkeler ve ülkemizde kendileriyle irtibata geçilebilecek adres ve telefon numarasını paylaşmaları, COVID-19 sürecinde gerekirse kişisel bilgilerinin yetkili kurumlarla paylaşılacağına dair KVKK gereği açık rızasının alınması ve misafirin konaklaması sürecinde veya sonrasında virüsün bulaşması da dahil olmak üzere ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan dolayı konaklama işletmesinin hukuki olarak bir sorumluluğunun bulunmadığı yönünde düzenlemeler yapılmış mı?
 7. Misafirlerin özellikle asansörlerde sosyal mesafe kurallarına uymaları konusunda bilgilendirme yapılıyor mı?

D. PERSONEL İÇİN ALINACAK ÖNLEM VE UYGULAMALAR

 1. Personelin işe geliş ve gidişlerinde vücut ısıları ölçülerek kayıt altına alınıyor mu?
 2. Çalışanların işe giriş ve çıkışlarında, kişsel koruyucu ekipman ve hijyen malzemesi kullanmalarına, fiziksel temasın azaltılmasına ve sosyal mesafenin korunmasına yönelik önlemler alınmış mı?
 3. İşletme tarafından, kişisel hijyen bilincinin artırılması ve Covid-19 için alınan gerekli tedbirlerin ve eylem planının uygulanmasını temin etmek için personele periyodik olarak eğitim veriliyor mu?
 4. Personele elin yüz bölgesine temas edilmemesi yönünde uyarılarda bulunuluyor mu?
 5. Mümkün olduğunca personelin aynı vardiyada çalışması sağlanıyor mu ?
 6. İşletme personelinin, maske ve dezenfektanları kullanırken paketlerinde veya kutularında önerilen kullanım miktarlarını, sürelerini aşmamaları ve kullanım yöntemleri konusunda eğim veriliyor mu?
 7. Yemekhane, kafeterya, dinlenme alanları ve soyunma alanlarında çalışanlar arasında mesafe kuralı dikkate alınarak düzenleme yapılıyor mu?
 8. Çalışma esnasında, yemeklerden önce ve sonra, temizlik esnasında ve tuvalet kullanımları sonrasında ellerini düzenli olarak sabun ile 20 saniye süreyle akan suda yıkıyor mu?
 9. Ateş, öksürük, nefes darlığı ve benzeri şikayeti olan çalışan maske takarak işyerindeki diğer çalışanlardan izole ediliyor mu?
 10. İzole edilen çalışan en kısa süre içerisinde Sağlık Bakanlığının ALO 184 hattı aranarak sağlık kurumlarına yönlendirilmesi yapılıyor ve durumu takip edilerek kayıt altına alınıyor mu?
 11. Personelin iş dışında birbirleriyle sosyalleşmek adına (kutlama, davet, yemek vs) bir araya gelmemeleri için gerekli uyarılar yapılıyor mu?
 12. Personelin kullandığı ekipman, araç ve gereçler dezenfekte ediliyor mu?
 13. Personelin giysileri ve ayakkabıları uygun yöntem ve malzeme ile dezenfekte ediliyor mu?
 14. Personel görev ve dinlenme mahallerinde duvara monte dezenfektan var mı? Personelin kullanması gereken koruyucu ekipmanlar yeterli miktarda temin edilmiş mi/ediliyor mu?
 15. Kullanımı ile ilgili olarak personele gerekli bildirimler yapılmış mı?
 16. Görevli personelin süreçlere yönelik eğitim, motivasyon ve psikolojik destek kayıtları şahsi dosyalarında kayıt altına alınmış mı?
 17. Çalışanlar sosyal mesafe kuralını görev başında da uyguluyor mu?
 18. Çalışanların birlikte yaşadığı aile üyeleri arasında, COVID-19 belirtisi bulunup bulunmadığı veya son 14 gün içerisinde yaptıkları yurt dışına seyahat bilgileri bir form aracılığı ile günlük olarak takip ediliyor mu?

E. GENEL ALANLARDA DÜZENLEMELER

a) Otel Yatak odaları

 1. Oda günlük temizlik kontrol formu, oda temizliği sonrasında ilgili yönetici tarafından doldurularak saklanıyor mu?
 2. Odalardaki su ısıtıcıları, televizyon ve klima kumandaları her misafir otelden ayrıldığında dezenfekte ediliyor mu?
 3. Temizlik sırasında, her oda için ayrı ayrı tek kullanımlık bezler kullanılıyor mu?
 4. Odalarda havalandırma sistemi düzenli çalışıyor mu? Klimaların filtreleri düzenli aralıklarla temizlenerek dezenfekte edilerek kayıt altına alınıyor mu?
 5. Odalarda tek kullanımlık (şampuan, sabun, duş bonesi, bardak, tabak, çatal bıçak takımları vb.) malzemelerin kullanılması için düzenleme yapılmış mı?
 6. Yatak odalarında klima dışı doğal ve mekanik havalandırma sağlanıyor mu?
 7. Yatak odalarının boşaltılmasından sonra yeni bir kullanım için mümkün olduğunca 12 saat boş bırakılması uygulanıyor mu?
 8. Odaya tamir ve tadilat için giren giren personel takip ediliyor mu? Onarım sonrası genel hijyen kuralı takip edilerek raporlanıyor mu?
 9. Kat koridorlarında, merdiven başlarında veya asansör yakınlarında el dezenfektanı var mı?
 10. Oda temizliğinde görevli personelin çalışma esnasında kişisel koruyucu malzeme kullanması sağlanıyor mu?
 11. Covid-19 teşhisi konulan misafirin odasındaki nevresim, çarşaf havlu gibi tüm tekstil malzemesi ayrı ayrı poşetlere konularak çamaşırhane veya otel dışında çamaşır yıkama hizmeti alınan firmaya iletilerek bu ürünlerin 72 saat bekletildikten sonra diğer malzemelerden ayrı olarak yıkanması sağlanıyor mu?

b) Otel Mutfakları

 1. Mutfaklar, otel yönetimi tarafından hazırlanan protokole göre temizleniyor, ilgili yönetici tarafından denetleniyor ve kayıt altına alınıyor mu?
 2. Mutfakların girişinde el dezenfektanı bulunuyor mu?
 3. Üretim ve sunum aşamasında çalışan ve gıda ile temas eden personel, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipman (tek kullanımlık eldiven ve önlük, cerrahi maske, bone, galoş vb.) kullanıyor mu? İşletme girişlerinde dezenfektanlı paspas kullanılıyor mu?
 4. Meyve, sebze ve salataların kullanılmadan önce mutlaka dezenfeksiyona tabi tutulması için önlemler alınmış mı?
 5. Doğrama tahtaları ile bıçak ve diğer aletler çiğ ve pişmiş yiyeceklerin hazırlanması için ayrı ayrı belirlenmiş mi?
 6. Zararlı mikroorganizmaların çiğ gıdalardan tüketime hazır gıdalara geçmesini engellemek için çiğ ve pişmiş gıdaları birbirinden ayrı yerlerde tutulması uygulaması düzenli takip ediliyor mu?
 7. Çapraz kontaminasyonu önlemek üzere personel tarafından çalışma esnasında temiz tek kullanımlık eldivenler kullanılıyor mu?
 8. Çapraz kontaminasyonu engellemek için çiğ ve pişmiş gıdalar için farklı mutfak gereçleri ve doğrama tahtaları kullanılması düzenli takip ediliyor mu? Bu gıdaların birbirinden ayrı yerlerde muhafaza edilmesi sağlanıyor mu?
 9. Gıdaların otel yönetimi tarafından hazırlanan protokole göre satın alınması, depolanması, hazırlanması ve servise sunulması süreçleri kayıt altına alınıyor mu?
 10. Gıda üretim aşamasında ham madde ve ürün sevklerinde hijyen bariyerleri, sterilizasyon cihazları, el ve vücut hijyeni için gerekli alet ve ekipman eksiksiz, sağlam ve çalışır durumda mı?
 11. Gıda üretim alanları mümkünse doğal yollarla, ancak gıdalarda kontaminasyona sebep olmayacak şekilde havalandırılıyor mu?
 12. Mutfakta kullanılan kaplar, aparatlar, makineler, alet ve ekipmanların kullanılmadan önce ve kullanıldıktan sonra uygun temizlik önlemleri doğrultusunda temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi sağlanmış mı?
 13. Çalışanlar kendilerinde COVID-19 şüphesi duyduklarında veya hastalık belirtileri gösterdiklerinde durumu işyeri ilgili yöneticisine bildirmişler mi?
 14. Covid-19 ile ilişkili semptomları olan (ateş, öksürük ve/veya nefes darlığı) veya COVID-19 testi pozitif olan çalışanlar hakkında Sağlık Bakanlığı ALO 184 Koronavirüs Danışma Hattı na ve İl 15. Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bilgi verilmiş mi?

c) Yeme içme üniteleri

 1. Yeme & İçme üniteleri, işletme yönetimi tarafından hazırlanan protokole göre temizleniyor, ilgili yönetici tarafından denetleniyor ve kayıt altına alınıyor mu?
 2. Personel, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipman (tek kullanımlık eldiven ve önlük, cerrahi maske) kullanıyor mu?
 3. Her bir yeme&içme ünitesinin giriş bölümünde el dezenfektanı mevcut mu?
 4. Tüm yeme&içme ünitelerinin girişinde olası yığılmalar dikkate alınarak sosyal mesafe aralığı işaretlenmiş, masalar arası en az 1,5 metre mesafe bırakılmış mı?
 5. Yeme&içme alanlarında servis ekipmanları düzenli olarak dezenfekte ediliyor mu?
 6. Ortak kullanımda olan çay/kahve makinası, sebil, içecek makinası ve benzeri cihazlar kaldırılmış veya misafirlere bir görevli aracılığıyla bu cihazlardan içecek verilmesi düzenlemesi…

d) Toplantı Salonları

 1. Toplantı salonları, otel yönetimi tarafından hazırlanan protokole göre temizleniyor, ilgili yönetici tarafından denetleniyor ve kayıt altına alınıyor mu?
 2. Personel, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipman (tek kullanımlık eldiven ve önlük, cerrahi maske) kullanıyor mu?
 3. Salonun giriş bölümünde el dezenfektanı mevcut mu?
 4. Salonda, masa ve oturma düzeni sosyal mesafe aralığı dikkate alınarak düzenlenmiş, masalar arasında en az 1,5. metre, sandelyeler arası en az 80 cm mesafe bırakılmış mı?
 5. Salonlarda yer alan teknik ekipmanlar (mikrofon, telsiz, telefon, monitör vs.) düzenli olarak dezenfekte ediliyor mu?
 6. Salonlarda havalandırma düzenli olarak yapılıyor mu?

e) Yüzme Havuzları ve Plajlar

 1.  Yüzme havuzları ve plajlar otel yönetimi tarafından hazırlanan protokole göre temizleniyor, ilgili yönetici tarafından denetleniyor ve kayıt altına alınıyor mu?
 2. Personel, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipman (tek kullanımlık eldiven ve önlük, cerrahi maske) kullanıyor mu?
 3. Yüzme havuzu, şezlonglar ve oturma alanlarında sosyal mesafe kurallarına gerekli önlemler alınmış mı?
 4. Havuz suyundaki klor seviyesinin açık havuzlarda 1-3 ppm, kapalı havuzlarda 1 ile 1,5 ppm arasında tutuluyor mu? Periyodik olarak kayıt altına alınıyor mu?
 5. Misafirlerin havuza girmeden önce duş almaları bilgisiyle birlikte uymaları gereken kurallar tabelası görülür bir yerde asılmış mı?
 6. Hastalık belirtisi gösteren misafirlerin havuzu kullanmamasını için gerekli önlemler alınmış mı?
 7. Havuz ve plaj çevresinde tuvaletler, duş ve soyunma kabinleri düzenli aralıklarla temizlenerek dezenfekte ediliyor, kontrolü için hazırlanan çizelge ilgili personel tarafından imza altına alınarak çizelgeler saklanıyor mu?

f) Fitness Salonları & SPA

 1. Fitness Salonu & SPA, otel yönetimi tarafından hazırlanan protokole göre temizleniyor, ilgili yönetici tarafından denetleniyor ve kayıt altına alınıyor mu?
 2. Personel, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipman (tek kullanımlık eldiven ve önlük, cerrahi maske) kullanıyor mu?
 3. Salon girişinde sosyal mesafe işaretleri ve misafirlerin kullanımı için dezenfektan bulunuyor mu?
 4. Spor aletlerinin birbirine olan aralığı sosyal mesafe dikkate alınarak düzenlenmiş mi?
 5. Spor aletlerinin tüm yüzeyleri, kumanda kolları ve monitörler ile misafirlerin dokundukları alanlar, tuvalet, duş ve soyunma odaları düzenli olarak
  temizleniyor ve dezenfekte ediliyor ve kayıt altına alınıyor mu?
 6. Temiz ve kirli havlu istasyonunda, misafirler ve çalışanların temasını en aza indirecek şekilde önlemler alınmış mı?
 7. Salonda düzenli olarak havalandırma yapılıyor mu?

g) Animasyon Salonları

 1. Animasyon programında kapasite uyarısı yapılıyor mu?
 2. Anfi tiyatroda veya animasyon yapılan salonda seyreltilmiş oturma düzeni uygulanıyor mu?
 3. Girişte ve tuvaletlerde dezenfektan bulunuyor mu?
 4. Maske takılması yönünde uyarı yapılıyor mu/maskesini çıkaran uyarılıyor mu?
 5. Program sırasında mesafe uyarısı yapılayor mu?
 6. Sahneye konuk çağırılmayacağı belirtiliyor mu?
 7. Yukarıda belirtilen uyarılar en az üç dilde yapılıyor mu?

h) Satış Yerleri

 1. Satış yeri genel hijyen kurallarına uyuyor mu?
 2. Girişe mağaza alanına göre an fazla kaç müşterinin gireceği en az üç dilde duyuruluyor mu?
 3. Maske takmanın zorunlu olduğu belirtiliyor mu?
 4. Maske takılması yönünde uyarı yapılıyor mu/maskesini çıkaran uyarılıyor mu?
 5. Mesafe kuralı konusunda uyarı yapılıyor mu ?

F. GÜVENLİK

 1. Otel girişine dezenfektan ve maske konulmuş mu?
 2. Güvenlik çalışanlarına COVID-19 konusunda eğitim verilmiş mi?
 3. Çalışanların işe giriş ve çıkışlarında hijyen malzemesi kullanmalarına, fiziksel temasın azaltılmasına ve sosyal mesafenin korunmasına yönelik önlemler alınmış mı?
 4. İşe girişlerde çalışanlara ve gelen ziyaretçilere yönelik termal kamera veya temassız ateş ölçerlerle kontrol sağlanıyor mu?
 5. Güvenlik çalışanları tek kullanımlık eldiven, maske ve maske üzerine takılmak üzere uygun yüz/göz siperi gibi kişisel koruyucu ekipmanlarını sürekli olarak kullanıyor mu?
 6. Güvenlik çalışanları, misafirlerin otele giriş süreçleri hakkında yeterli bilgi ve donanıma sahip mi?
 7. Güvenlik departmanı süreçlerinin, otelin diğer departmanları ile koordinasyonu
  sağlanmış mı?
 8. Misafirin x-ray cihazı harici elle aranmasının minimuma indirilmesi için (elle aranması gerekirse, personelin misafirle yüz-yüze temastan kaçınması ve mümkünse misafirin sadece arkasında durarak arama yapması) süreçler belirlenmiş mi?
 9. Her elle arama sonrası personel eldiven değiştiriyor mu?
 10. Otel içerisinde acil durumlarda karantina alanları belirlenmiş mi?
 11. Karantina alanlarının kullanımı ve tahliyesi sonrası anında dezenfeksiyon şartları belirlenmiş mi?
 12. Güvenlik görevlilerine yaptıkları işlemlerden (kimlik alıp verme vb.) sonra kullanmak üzere alkol bazlı el  antiseptiği, tek kullanımlık mendil ve atıkları için özel çöp torbaları sağlanmış mı?
 13. Mevcut tahliye, acil durum planları ve risk yönetimi süreçleri pandemi dikkate alınarak yeniden düzenlenmiş mi?

G. TUVALETLER

 1. Tuvaletler, otel yönetimi tarafından hazırlanan protokole göre temizleniyor, ilgili yönetici tarafından denetleniyor ve kayıt altına alınıyor mu?
 2. Armatür, kapı kolları, musluk, lavabo, klozet, havluluk, lamba açma prizi/anahtarı gibi sık dokunulan alanlar düzenli dezenfekte ediliyor mu?
 3. Lavabolarda sıvı sabun ve el dezenfektanı mevcut mu?
 4. Otel genelinde bulunan tüm tuvaletlerin genel temizlik ve kontrolü için hazırlanan çizelge, temizlik sonrasında ilgili personel tarafından imza altına alınarak çizelgeler saklanıyor mu?
 5. Çöp kovaları ve kullanılan diğer temizlik ekipmanları periyodik olarak dezenfekte ediliyor mu?

H. OTEL TAŞITLARI

 1. Otel Taşıt Araçları, otel yönetimi tarafından hazırlanan protokole göre temizleniyor, ilgili yönetici tarafından denetleniyor ve kayıt altına alınıyor mu?
 2. Personel, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipman (tek kullanımlık eldiven ve cerrahi maske) kullanıyor mu?
 3. Sosyal mesafe kuralı göz önüne alınarak; taşıtların taşıma kapasiteleri ve servis içi oturma düzeni ile ilgili düzenlemeler yapılmış mı?
 4. Taşıtlar düzenli olarak havalandırılıyor mu?
 5. Taşıt içerisindeki tüm yolcuların maske kullanmaları sağlanıyor mu?
 6. Taşıtlarda alkol bazlı el antiseptiği, kolonya ve yolcular için yeterli sayıda maske mevcut mu?
 7. Taşıtların, koltuk, kapı kolu, el tutacağı gibi sık temas edilen yüzeyleri her servis başlamadan önce dezenfekte ediliyor mu?

İ. ATIK YÖNETİMİ

 1. “Atık Yönetimi”, otel yönetimi tarafından hazırlanan protokole göre uygulanıyor, ilgili yönetici tarafından denetleniyor ve kayıt altına alınıyor mu ?
 2. Otel yönetimi tarafından atık yönetimi konusunda tüm süreci takip etmek üzere bir görevli atanmış mı?
 3. Personel, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipman (tek kullanımlık eldiven ve önlük, cerrahi maske) kullanıyor mu?
 4. Çöp kovaları ve kullanılan diğer temizlik ekipmanları periyodik olarak dezenfekte ediliyor mu?
 5. Tıbbi ve evsel atıklar usulüne uygun olarak toplanıp ayrıştırılarak Belediye veya Lisanslı kuruluşlar tarafından bertaraf edilmesi düzenli olarak yapılıyor mu?
 6. Çöp odalarında gerekli temizlik, ilaçlama ve dezenfekte işlemleri periyodik olarak yapılıyor mu?

J- HAŞERE VE ZARARLILARLA MÜCADELE

 1. Haşere ve Zararlılarla Mücadele, otel yönetimi tarafından hazırlanan protokole göre uygulanıyor, ilgili yönetici tarafından denetleniyor ve kayıt altına alınıyor mu?
 2. Haşere ve Zararlılarla mücadele konusunda sorumlu personel belirlenmiş mi?
 3. Personel, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipman (tek kullanımlık eldiven, cerrahi maske, bone, yüz/göz koruyucu siperlik, çizme, tulum) kullanıyor mu?
 4. Zararlıların Otele muhtemel giriş noktaları belirlenerek alınan önlemler ile birlikte plan hazırlanmış mı?
 5. Atık su kanalları (drenajlar) kolay temizlenebilir, zararlı (haşere, kemirgen vb.) girişini, koku çıkışını ve atık sıvıların geri basmalarını önleyecek şekilde düzenlenmiş mi?
 6. Otelin haşere ve zararlılarla mücadele önlemleri kapsamında periyodik ilaçlama programı ve çizelgesi düzenli olarak takip edilerek kayıt altına alınıyor mu?

K-SATIN ALMA, MAL KABULÜ VE DEPOLAMA

 1. İşletmenin Satın Alma, Mal Kabul ve Depolama işlemleri konusunda izlenecek tüm süreç otel yönetimi tarafından hazırlanan protokole göre uygulanıyor, ilgili yönetici tarafından denetleniyor ve kayıt altına alınıyor mu?
 2. Bu bölümde görev yapan çalışanlar kişisel koruyucu ekipman kullanıyor mu?
 3. Gıda Güvenliği ve Hijyeni konusunda, Satın Alma, Mal Kabul, Depo, Mutfak ve Gıda üretimi ve sunumundaki tüm departman yöneticileri alınan önlemler ve süreçler konusunda periyodik değerlendirme toplantıları yapıyor mu, bu konuda personele periyodik eğitimler düzenleniyor mu?
 4. Otel bünyesinde gıda ürünlerinin tedariği ve üretimini yapan birimlere, geçici olarak giren tedarikçiler, bakım elemanları, mal getiren şoförler vb. kişilerin, işletme çalışanlarıyla herhangi bir temasta bulunmaması, sosyal mesafe kuralı korunarak ve koruyucu ekipman kullanarak işlemlerini yapmaları için önlemler alınmış mı?
 5. Satın alınan malların, tedarikçiden depoya ulaşıncaya kadar izlediği süreçte, mallara en az insan teması yapılması için gerekli önlemler alınmış mı?
 6. Satın Alma birimi tarafından yapılan alımlar öncelikle lisanslı tedarikçilerden uygun nitelikte ve ambalajlı ürünler arasından mı tercih ediliyor?

Comments are closed.