OTELLER İÇİN YENİ NORMAL : 5 ÖNEMLİ KRİTER

Seyahat endüstrisinin 2024 yılına kadar 2020 öncesi haline dönmesi zor gözüküyor. Hatta bazı destinasyonlar 2021 yılına kadar kapalı kalacaklarını şimdiden ilan ediyorlar. Oysa ki bu yıl ertelenen tatil planları ile birlikte git gide artan bir tatil ihitiyacı olduğu muhakkak. Yakın zamanda yapılan bir ankete katılanların %55’inden fazlası, önümüzdeki altı ay içinde tatile çıkmak istediğini söylüyor.

Bizler de Webius Dİgital olarak tatil yapmak isteyenlerin bu kararlarına yardımcı olması için konaklama tesislerinin dikkat etmesi gereken 5 hususu sizler için derledik:

Oteller için yeni normal

1. Temizlik ve Hijyen Politikalarınızı Öne Çıkarın

Misafirler Güvenli Turizm gibi sertifikaların varlığına ve bunların güncel olmasına çok dikkat ediyor. Sertifikaların yanı sıra Internetteki güncel yorumlarızın da hijyen ve temizlik konularında sınıfta kalmaması gerekli. Bir tatilcinin konakladğı tesiste çalıştığı işyerinden ve belki kendi evinden bile daha sıkı önlemlere uyulduğunu görmesi pandemi sürecinde tesisin marka değerine çok büyük katkı yapacaktır.

Pandemiden çok ağır etkilenen İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerdeki tatilcilerin ülkemizdeki Güvenli Turizm koşullarına olumlu tepkileri medyaya yansımıştı. İngiliz The Times gazetesindeki İngiliz turistlerin ağzından yazılan “Burada İngiltere’den daha güvendeyiz” başlıklı yazılar ve benzeri yayınlar Güvenli Turizm politikalarının yurtdışı imajında ne kadar önemli yer tuttuğunun açık göstergesidir.

2. Doğa ve Outdoor Seçeneklerini Zenginleştirin

Yoga, Fitness, gün içi animasyon ve çocuk kulübü etkinliklerinin hep açık alanlarda yapıldığını vurgulayın. İnsanların çevre bilincinin arttığı bu dönemde sualtı dalış, bisiklet kiralama, doğa turları, kuş gözlemleri gibi farklı etkinliklere ağırlık verin.

Özellikle büyük şehrin karmaşasından kaçmak için tatil beldelerine gelen misafirlere temiz hava ve doğa ile tazelenme hissini yaşatın. Yapılan araştırmalar tatil sürelerinin uzaması ile misafirin tatilden aldığı fayda arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Siz de hem repeat oranı hem de ortalama kalma süresinin uzaması adına misafirlerinizin tatilde doğa ile gerçek bir yenilenme yaşamasını sağlayın.

3. İç Turizme Özel Kampanyalar Yapın

Oteller için yeni normal koşulları içinde özellikle iç turizmin payını arttırmak önemli bir yer tutuyor. ABD gibi iç turizmin toplam turizm gelirleri içinde %70’e yakın pay aldığı ülkelerde bu yönde çok yönlü kampanyalar sunuluyor. Ülkemiz gibi iç turizm oranının %20’ler seviyesinde olduğu ülkelerde ise bu oranı daha yukarıya çekmek için çalışmalar yapılabilir.

ABD’de yapılan bir araştırma insanların %60’ınden fazlasının önümüzdeki 6 ay boyunca büyük olasılıkla uçak yerine araba seyahatini tercih edeceğini ortaya koyuyor. Hava yolculuğuna duyulan güvenin geri dönüşü biraz vakit alabileceğinden özellikle gelecek yılın yaz aylarına kadar olan dönemde tesislerin kendi araçları ile seyahat edebilecek turist grupları ve kafilelere yönelik promosyonlara ağırlık vermesi önemlidir.

4. Esnek Rezervasyon Seçenekleri Sunun

Tatilciler bugün geçmişe göre daha fazla kesinlik ve gönül rahatlığı istiyor. Pek çok seyahat ve rezervasyon şirketi, son dakika değişiklikleri ile cezasız iptallere izin veren esnek rezervasyon politikalarını uygulamaya koydu.

Accor, Hilton, Four Seasons gibi zincirler ücretsiz iptal veya erteleme imkanlarını 30 Eylül’e kadar uzattı. Konaklama sektörü bu zor dönemde tüketicilere empati göstermeye devam etmeli ve tatillerini planlarken endişe duymamaları için gerekli yardımı göstermelidir.

5. Deneyim Tatilini Öne Çıkarın

Markalar konaklamayı farklı deneyimlerle zenginleştirerek aktif bir pazarlama stratejisi olarak kullanıyor. Örneğin Taco Bell 2019 yılında bir gecelik konaklama ve sınırsız burrito servisi yapan bir butler hizmeti içeren bir Airbnb paketini sosyal medyada çekiliş ile dağıtmıştı. Günümüzde de yaratıcı reklam faaliyetleri ile sosyal mesafe önlemleri alınarak gurme, kültürel ve sanatsal etkinlikler farklı tip misafir kitlesine ulaşmayı sağlayabilir.

Destinasyonlar da farklı tatilci profillerini çekmek için yeni ve alternatif deneyimler sunuyor. Fransa’da pandemi döneminde hızlıca planlanıp faaliyete alınan 3 ayrı sualtı müzesi arkeolojik zenginlikleri dalış ile keşfetmeyi bekleyen misafirleri bekliyor. İtalya’da ise Napoli yakınlarında konaklıyorsanız Vezüv yanardağının eteklerindeki antik Pompeii kentinin mozaiklerini Baia Sualtı Arkeolojik Müzesi‘nde gezebilirsiniz.

Kaynaklar:

[1] https://www.thetimes.co.uk/article/were-a-lot-safer-here-than-we-are-in-britain-hljrpgc26

Comments are closed.