Otelcilikte Temassız Teknolojiler Yaygınlaşıyor

Pandemi dönemi sonrası otelcilikte temassız teknolojiler en çok ilgi gören konuların başında geliyor. Misafir deneyimi, mobil check-in, mobil check-out, mobilden yemek siparişi ve temassız ödeme gibi pek çok uygulama konaklama sektörüne yerleşmeye başladı.

Avrupalı Turist Ne Düşünüyor: ETC 1. Dalga Raporu yazımızda da belirttiğimiz üzere misafirlerin sağlık ve güvenlik kaygıları rezervasyon kararlarında birinci öncelikli. Konaklama endüstrisi de, pandemi döneminde artan kaygıları ve azalan güveni yeniden kazanmak için teknoloji yatırımlarını hızlandırdı.

Bu ara dönemi aktif şekilde planlama ve bu teknolojilerin hayata geçirilmesi için kullanan oteller yapay zeka ve temassız çözümler gibi alanlara yoğunlaşmış durumda. Pandemi döneminde aplikasyonlar vasıtasıyla temassız otel deneyimlerini geliştirmeye çalışan otellerin yanı sıra bazı oteller, resepsiyon ve karşılama gibi alanlarda robotları da kullanmaya başlıyorlar.

Robot Teknolojileri Yaygınlaşıyor

Marriot Hotels’in Texas Tedavi Merkezi’nde tedavi gören hastaların konaklaması için işlettiği Westin Houston Medical Center, temizlik ve dezenfeksiyonda robot teknolojisine geçmiş durumda. Standart temizlik protokellerinin, çamaşır suyunun ve ULV spreylerin ötesinde, UV ışıkla ortak alan ve odaların temizliğini amaçlayan otelde Xenex firmasının LightStrike isimli sanitasyon robotları görev alıyor.

 

Kuzey California’da bulunan Hotel Trio ise Rose ismini verdiği insansı robotun pandemi sürecinde odalara havlu ve diğer ihtiyaç maddelerini taşıyacağını belirtiyor. Gerçekte Rose sosyal mesafenin bu sayede daha kolaylıkla korunacağını iddia eden otelin koridorlarında 2018 yılından beri geziniyor. Öncesinde sadece bir tür teknoloji demosu olan Rose’un gerçekten ihtiyaç duyulan bir yardımcıya dönüşmesi ise pandemi sayesinde oldu.


Rose yeni bir misafir geldiğinde odanın kapısında onu bekliyor oluyor.
İhtiyaç duyulan tüm havlu ve buklet malzemeleri de robot ile kapıya kadar getiriliyor.


Misafirler hiçbir otel görevlisi ile karşılaşmadan ihtiyaçlarını temin edebiliyor.


Rose önceden sadece bir teknoloji demosu iken artık ihtiyaç duyulan gerçek bir yardımcı.

Yapay Zeka Asistanları

Dünyada pandeminin en çok etkilediği iş kollarından birisi de çağrı merkezleri oldu. Kalabalık çağrı merkezleri hükümetlerin %50 kapasite ile çalışma taleplerine farklı şekilde uyum sağlamaya çalıştılar. Bazıları evden çalışma modelini işlerine uyarlayarak çalışanların evden çağrı merkezine katılımını sağlarken bazıları yapay zeka uygulamalarına başvurdu.

IBM’in pandemi döneminde 90 günlük ücretsiz kullanım hakkı sunduğu ünlü Watson Assistant uygulaması Amerika’da pek çok kamu kurumu ve destek merkezinde kullanılmaya başlandı. Özellikle COVID-19 odaklı sorular için eğitilebilen IBM Watson, pandemi kaynaklı yoğun sorularla karşılaşan sağlık kurumları ve diğer merkezlerin yardımına koştu.

Oteller için de benzer şekilde artan misafir sorularını farklı kanallardan otomatik olarak yanıtlayabilecek uygulamalar popüler hale geldi. ReviewPro Guest Experience Automation gibi otelcilik odaklı yapay zeka uygulamaları misafirlerinizin en sık sorduğu soruları Whatsapp, Web Chat ve daha pek çok farklı kanaldan yapay zeka destekli olarak cevaplama imkanı sunuyor.

 

ReviewPro Guest Experience Automation ile bir otel ile ilgili soru sorulabilecek tüm temel alanlardaki bilgiler Chatbot tarafından otomatik yanıtlanıyor. A’la Carte restoranların türleri, açılış ve kapanış saatleri, rezervasyon gerekip gerekmediği, havuzların hangi saatlerde açık olduğu, late-check out saatinin kaça kadar olduğu gibi pek çok konaklamaya özel veri girişi arabirim üzerinden yapılıyor. COVID-19 gibi alanlardaki deklarasyon metinleri gibi verilerin de yüklenebildiği platformda ayrıca misafirlerin tüm acil soruları ilgili departman yetkillilerine otomatik olarak iletiliyor.

Mobil Aplikasyonlar Güçleniyor

Check-in sırasında kiosk kullanımı gibi sosyal mesafeye yönelik tedbirler alan oteller mobil uygulamalarına oda kilidi açma, pasaport tarama, oda içi cihazları kontrol etme gibi de özellikler de ekleyerek tamamen temassız bir deneyime doğru ilerliyorlar.

2016 yılından bu yana HHonors üyelerine seçili otellerde temassız ve anahtarsız check-in ve odaya giriş imkanı sunan Hilton gibi bazı büyük otel zincirleri de mobil uygulama teknolojilerini geliştirme yönünde ilerledi. MGM Resorts Int. belirli sayıda Las Vegas otelinde sunduğu anahtarsız giriş teknolojisini 2020 içinde tüm otellerine yayma kararı aldı.

Hilton ve MGM gibi büyük ölçekli zincirlerin yanı sıra CitizenM Hotels gibi daha küçük ölçekli bağımsız otel zincirleri de kendi mobil aplikasyonlarına temassız check-in ve AR (Augmented Reality) oyunları gibi özellikler ekleyerek mobil aplikasyonlarını güçlendiriyor.

 

 

Ses İle Kontrol Teknolojileri

Oda içindeki kontrolleri geçmişte tabletler yoluyla sağlayan oteller pandemi dönemi sonrasında ses ile komut gibi teknolojilere yöneldiler. Bünyesinde L’Ermitage Beverly Hills gibi ikonik otelleri barındıran Viceroy Hotels & Resorts ve Florida merkezli Menin Hotels gibi oteller odalarında Google Nest Hub ürününü kullanarak ses tabanlı komut sistemini entegre etti. Bu sayede akıllı telefonlardan tanıdığımız Google Assistant hizmetinin oda içi kontroller ile entregrasyonu ile tümüyle temassız oda içi kontroller sağlandı.


Google Nest Hub farklı uygulama çözümleri ile tüm odayı kontrol edebiliyor.


Google Nest Hub üzerindeki ekrandan dokunarak etkileşimde bulunabileceğiniz gibi sesle de komutları verebilirsiniz.


Girilen otelle ilgili bilgiler misafirlere Google Nest hub üzerinden yansıtılıyor.

Comments are closed.