İngiltere’nin Yeni Yeşil Liste Kararına AB Ülkelerinden Temkinli Duruş

İngiltere 24 Haziran’da yeşil liste olarak bilinen ve dönüşte karantina uygulamasından muaf olan ülkeler listesine yeni eklemeleri duyurdu. İngiltere ulaştırma bakanı Grant Shapps Malta, İspanya’ya bağlı Balear Adaları ve Portekiz’in Madeira adasının yeşil listeye alındığını bildirdi. British Airways gibi havayolları yeşil listeye alınan destinasyonlara ilginin %1700’e varan oranda arttığını belirtti.

Ancak yeşil listede yeni giren bazı destinasyonlar bu haberi temkinli karşıladı. Malta’daki yerel gazeteler İngiltere’nin Malta’yı yeşil listeye almasına rağmen yönetimin sadece 2 doz tam aşılanmış turistleri karantina zorunluluğu olmadan ülkeye kabul edeceğini duyurdu. İspanya’ya bağlı Balear Adaları yerel yönetimi ise yeşil liste kararına İspanya merkezi hükümetinden İngiltere’den gelen tatilciler için kontrolleri sıkılaştırması çağrısı ile yanıt verdi.

İngiltere’nin yeni yeşil liste kararının hemen ardından ise Almanya ve Fransa liderlerinden karşı yönde açıklamalar geldi. İngiltere’yi 14 gün boyunca zorunlu karantina listesinde tutmaya devam eden Almanya’da başbakanı Angela Merkel farklı virüs varyantlarının görüldüğü bölgelerden AB’ye girişin kısıtlanmasına yönelik çağrılarda bulundu.

Brüksel’deki bu çağrının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron da İngiltere’den gelen turistlerin 2 doz aşılanmış olsalar bile karantinaya alınmaları gerektiği konusunda ısrar ederek Merkel’e katıldı. Macron, “Hepimiz uyanık olmalıyız, çünkü diğer varyantlardan çok daha hızlı yayılan ve aşılanmamış veya sadece bir doz almış insanları etkileyen, hakkında çok konuşulan Delta varyantı geliyor.” şeklinde konuştu.

 

İtalya, Almanya ve Fransa Daha Sıkı Kurallar İstiyor

AB’deki önemli turizm destinasyonlarından İtalya 21 Haziran’dan itibaren İngiltere üzerinden gelen tüm turistlere 5 gün karantina zorunluluğu getirmişti. İtalya’nın İngiliz turistlere getirdiği karantina zorunluğu Hindistan gibi ülkelere karşı uygulanan sert karantinadan farklı olarak turistlerin 5 gün boyunca ülkeye girişte belirttikleri adresten ayrılmamalarını şart koşuyor. Zorunlu karantina koşullarının açıklandığı 21 Haziran’dan beri İngiliz turistler otelleri ile iletişime geçerek karantina koşulları konusunda bilgi almaları konusunda uyarılıyor. [1]

Bu gelişmeler sonurası İngiliz turistlerin AB ülkelerinde tatil planları ve Boris Johnson’ın iki doz aşı olmuş olan tüm İngilizlere yurtdışına seyahat izni verme yönündeki yol haritasını da zora soktu. Halen İngiltere’nin yeşil listesinde bulunan İsrail ise daha öncesinde 1 Temmuz’dan itibaren aşılanmış İngiliz turistleri ülkeye kabul edeceğini açıklamasına rağmen 25 Haziran’da bu kararın daha ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. [2] Fransa ise şu anda sadece 2 doz tam aşılanmış İngilizleri zorunlu karantina olmadan ülkeye kabul ediyor.

Şu aşamada karantina veya çift doz aşı olduğuna ilişkin herhangi bir kanıt sunmadan İngiltere’den sadece İspanya, Portekiz, Yunanistan, Türkiye, Kıbrıs ve Hırvatistan’a tatile gidilebiliyor. Bununla birlikte, çoğu AB ülkesinde halen düşük düzeyde olan tam aşılama oranları yeni Delta varyantına karşı bu ülkeleri savunmasız bırakabilir. Bu durum önümüzdeki günlerde bazı ülkelerin daha sıkı test gerekliliklerinin istemesi veya sadece tam olarak aşılanmış olanların ülkeye girişlerine izin vermesi ile sonuçlanabilir. erişime izin vermeye odaklanacaktır.

 

İspanya ve Yunanistan Merkel’in Çağrısına Olumsuz Yanıt Verdi

Ekonomileri büyük ölçüde turizme bağlı olan İspanya, Portekiz ve Yunanistan gibi ülkelerden ise Merkel’in çağrılarına olumsuz yanıt geldi. Yunanistan başbakanı Miçotakis, Angela Merkel’in İngiliz turistlerin AB’ye vardıklarında karantinaya alınması yönündeki çağrılarını reddetti. Miçotakis, Delta varyantının çözümünün karantinada değil AB’deki aşılama hızını hızlandırmakta olduğunu söyledi. [3]

İspanya’da ise turizm bakanı Reyes, “Şu anda İngiltere’den gelen turistler üzerinde herhangi bir kısıtlamamız yok… Geri dönüşte karantina zorunluğu getiren İngiliz hükümeti’dir” şeklinde konuştu. İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya ise İspanya’nın karantina talebi olmadığını söyleyerek bir anlamda Merkel’in çağrılarına kulak tıkadı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, negatif bir COVID-19 testine dahi gerek duymadan İngiliz turistlere kapılarını açan İspanya’da yeşil listeye giren Balear Adaları yönetimi merkezi hükümetten İngiltere’den gelen turistlerin negatif test veya aşı sertifikası sunması konusunda diğer AB ülkeleri ile aynı çizgiye gelmeye çağırdı. Ekonomi ve turizmden sorumlu bölge yetkilisi Iago Negueruela Perşembe günü yaptığı açıklamada, “İspanyol hükümetinden İngiltere’den gelen turistler için ek kontroller oluşturmasını istedik” dedi.

Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen ise “Delta varyantı için endişeliyiz… Çift aşılama, Delta varyantına karşı çok etkili bir koruma sağlamakta fakat bu Delta varyantına karşı uyanık olmamız gerekiyor. Kısıtlayıcı önlemler gerekirse bunları koordineli şekilde uygulayabilmeliyiz. Maske ve mesafe gibi tipik önlemler kaldırılmamalıdır. Ve aşılama, aşılama, aşılama – en iyi strateji bu.” şeklinde konuştu.

 

Havayolları Yeni Yeşil Listeden Mutlu Değil

EasyJet, Perşembe akşamı hükümetin yeni yeşil liste kararını açıklamasının ardından saatler içinde, yeşil listeye giren yeni destinasyonlar uçuşlar ve tatil rezervasyonlarında “önemli bir artış” olduğunu söyledi. Havayolu, talebi karşılamak için bu bölgelere hemen 50.000’den fazla ek kontenjanı satışa çıkardı. Seyahatin daha geniş çapta yeniden açıldığı Avrupa operasyonlarında ise “momentumun çok olumlu olmaya devam ettiğini” söyledi.

British Airways, programlarını gözden geçirdiğini ve Malta ve Balear Adaları’na giden rotalara ek uçuşlar ve daha büyük uçaklar eklediğini söyledi. Web sitesinde yeşil liste destinasyonları için yapılan aramaların Perşembe gecesi önceki haftaya göre beş kattan fazla arttığını ve Balear Adaları’ndaki Minorka uçuşları için yapılan aramaların %1700 arttığını söyledi.

Her iki havayolu da yeşil listeye yapılan çok sınırlı eklemeleri eleştirdi. easyJet kararların “verilerle desteklenmediğini” ve hükümetin vaat ettiği seyahatin güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde yeniden açılmaya hizmet etmediğini söylerken British Airways havayollarında insaların işlerini kaybetme riskinin sürdüğünü belirterek, “Bir yaz sezonunu daha kaybetmeyi göze alamayız” uyarısında bulundu.

Ryanair ise kararın arkasındaki bilimsel verileri açıklamayı reddettiği için hükümeti hedef aldı ve Kıbrıs, Kanarya Adaları ve Yunan adaları gibi destinasyonların derhal listeye eklenmesini ve tam aşılı vatandaşların “gereksiz ve yararsız” olarak nitelediği seyahat kısıtlamaları olmadan Avrupa Birliği ülkelerine ve o ülkelerden İngiltere’ye özgürce seyahat etmesine derhal izin verilmesini istedi.

 

Kaynaklar

[1] İtalya’da yeni karantina önlemleri: https://www.thelocal.it/20210623/italy-new-quarantine-rules-uk-travel

[2] İsrail aşılanmış turistlere kapılarını açmayı erteliyor:  https://www.traveloffpath.com/israel-delays-reopening-for-vaccinated-travelers/

[3] Yunan başbakan karantina önlemlerine karşı: https://www.theguardian.com/world/2021/jun/25/balearic-officials-urge-madrid-to-tighten-covid-controls-on-uk-tourists

 

 

Comments are closed.