İngiltere Kapanma: 3. Tam Kapanma Sonrası İptaller Geliyor

Yeni tip koronavirüs ile ilgili gelişmeler sonrasında 3. defa ulusal çapta kapanma ile karşı karşıya kalan İngiltere dahilindeki seyahat ve tatil firmaları 14 Şubat’a kadar tatil rezervasyonu yapmış olan tatilcilerin rezervasyonlarını iptal ediyor.

İngiltere’deki ulusal çaptaki son kapanma 6 Ocak sabahından itibaren başladı ve vatandaşların çok zaruri olmadıkça kesinlikle “evde kalmaları” isteniyor. İngilizler, sadece iş gereksinimleri gibi yasal olarak izin verilen sebeplerle yurtiçi veya yurtdışına seyahat edebilecekler.

En son yayınlanan kılavuzda, Birleşik Krallık vatandaşlarından şu anda yurtdışında ikamet edenlere hemen ülkelerine dönmeleri gerekmediği, ancak gerekli olması ihtimaline karşılık dönüş düzenlemeleri hakkında havayolu veya seyahat operatörlerine danışmaları gerektiği söylendi.

 

Virgin, TUI, Thomas Cook ve Jet2 İptal veya Erteleme Seçenekleri Sunuyor

Virgin Holidays, İngiltere’de TUI Group, Jet2 ve Thomas Cook’tan sonra Şubat ayı ortasına kadar tüm tatil rezervasyonlarını iptal eden son seyahat firması oldu.

Yakın zamanda sadece online üzerinden hizmet veren bir seyahat acentesi olarak yeniden faaliyete başlayan Thomas Cook, tüm rezervasyon sahiplerini geri ödeme veya yeniden rezervasyon teklifleri için arayacağını duyurdu.

İngiltere’nin en büyük tur operatörü konumundaki TUI ise “uluslararası seyahat kısıtlamaları doğrultusunda tüm tatilleri iptal ettiğini” belirtmişti. TUI açıklamasında “Kapanmadan etkilenen müşterilerin otomatik olarak geri ödeme alacağına ve hava limanına gitmemeleri gerektiğini belirtti”.

İngiltere kapanmaTUI İngiltere sitesi 7 Ocak’ta hala kapanmalardan dolayı değişen koşullara adapte olmaya çalışıyor. Siteye girdiğinizde ana sayfada sizi “Tatil seçeneklerini yeniden değerlendirene kadar sizden müsaade istiyoruz” şeklinde karşılayan bir banner dışında hiçbir bilgi bulunmuyor.

İngiltere kapanma şokunu yaşarken Jet2 Holidays, “11 Şubat 2021 dahil olmak üzere uçuşların ve tatillerin iptal edildiğini ve 12 Şubat’tan itibaren seyahat edecek müşteriler için, o zamana yakın tekrar bir güncelleme duyuracaklarını söyledi.

Virgin Holidays ise İngiltere, İskoçya ve Galler’den çıkış noktasına göre Ocak sonu veya Şubat ortasına kadar yurtdışı tatil rezervasyonu yapan tüm müşterileriyle seçenekleri görüşmek için iletişime geçeceğini söyledi. Virgin Holidays iptal konusunda kararsız müşterileri için otomatik olarak 30 Eylül’e kadar kullanabilecekleri bir tatil kuponu tanımlandığını ama para iadesi isteyenler için de bunun yapılacağını belirtti.

 

British Airways, Ryanair ve easyJet İptalleri Açıkladı

İngiliz havayolu firmaları kapanma kaynaklı bilet iptalleri için para iadelerinin yapılacağını açıkladı. British Airways, yolculara geri aranabilmeleri için Internet üzerinden “Rezervasyonumu Yönet” bölümündeki iletişim bilgilerinin güncel olmasını istedi.

İngiltere’nin bayrak taşıyıcısı konumundaki havayolu, müşterilere daha önce duyurduğu “Güvenle rezervasyon yapabilirsiniz” taahhüdü doğrultusunda rezervasyon tarihlerini ve varış noktasını değiştirme veya hatta bileti tamamen iptal etme seçeneklerinin olduğunu hatırlattı.

easyJet ise “Müşterilerimize geri ödemelerini ortalama 12 gün içinde yapabilme kapasitesine ulaştığımız için gurur duyuyoruz. Ayrıca, nihai esneklik ve güvence sunan “easyJet tatil Koruma Sözü” nü onlara hatırlatacağız” şeklinde konuştu.

 

İngiltere Kapanma: Firmalar Yaz Aylarından Ümitli

Daha önce ETC 3. Dalga raporu yazımızda Avrupa’daki tatilcilerin önümüzdeki 6 ay içinde en çok çıkmak istedikleri tatilin “deniz ve güneş” tatili olduğunu belirtmiştik. İngiltere’deki firmalar kış dönemine ilişkin hayal kırıklıkları yaşıyor olsa da yaz aylarından umutlu. Bunlardan birisi de 2020 yılında Çinli Fosun Tourism Group tarafından sadece online üzeirnden çalışan bir seyahat şirketi olarak yeniden kurgulanan Thomas Cook.

2019’un Eylül ayında 178 yıllık seyahat şirketinin iflasının ardından marka hakkını 11 milyon sterline satın alan Fosun Tourism Group yeni Thomas Cook’u eski 9000 kişilik kadrosunun çok ufak bir kısmı olan yaklaşık 50 kişilik bir kadro ile eski firmadaki teknoloji direktörü Alan French önderliğinde yönetiyor.

Thomas Cook CEO’su Alan French “Noel döneminde müşterilerin şimdiden yaz mevsimini planlamaya başladıklarını ve güneşli yaz dönemi için ciddiyetle rezervasyon yapmaya başladıklarını gördük… Eminim evde geçirilen uzun haftaların ardından – ve aşıların daha yaygın uygulanması ile – herkesin bu yaz sahillere daha büyük bir talep göstereceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Comments are closed.