Facebook’ta Gönderilerinizin Daha Çok Yayınlanması İçin En Önemli 5 Faktör

Facebook’ta Gönderilerinizin Daha Çok Yayınlanması İçin En Önemli 5 Faktör

Mark Zuckerberg 2018 yılının başlarında insanların artık haber kaynaklarındaki marka ve kurumların gönderilerinden ziyade yakın çevre ve arkadaşlarından gelen içeriği daha çok görmesi için algoritma değişikliğine gideceklerini duyurmuştu. İşte biz de sizler için bu alanda en önemli 5 faktörü derledik.

  • Gönderilere Yapılan Yorumlar

Zuckerberg duyurusunda, “Gönderileri kullanıcıları arasında herhangi bir diyalog yaratmayan sayfalar sıralamada en büyük düşüşü yaşayacak. Okuyucular arasında gönderilere düzenli yorum yazılan sayfalar ise bu değişikliklerden minimum etkilenecek” demişti.

Sonuç: Bir Facebook sayfasının gönderisinin beğenenlerin ve arkadaşlarının zaman tünelinde yayınlanma şansı gönderinin altına yorum alıp almamasına bağlı olacak. Dolayısıyla sayfanızı beğenenlerin talep ve isteklerine daha çok kulak vermenin zamanı geldi!

  • Reaksiyonlar

Standart “Beğen” butonu yerine farklı duyguları ifade eden ikonların seçilmesi gönderilerin yayınlanma şansını arttıracak.

Sonuç: Facebook bu ikonları boşuna yapmadı, kullanmanızı bekliyor.

  • Yorumlara Verilen Cevaplar

Yeni algoritma özellikle yorumlarda arkadaşlarını tagleyerek onlardan reaksiyon alan gönderileri üste çıkaracak.

Sonuç: Facebook özüne dönerek hazır haber paylaşımları yerine insanların birbirilerini etiketledikleri özel paylaşımların artmasını istiyor.

  • Facebook Messenger Üzerinden Gönderi Paylaşma

Artık gönderileri sadece duvara paylaşmaktan ziyade bu gönderileri Messenger üzerinden arkadaşlarınıza özel mesaj olarak göndermeniz de gönderilerin yayınlanma şansını arttıracak.

Sonuç: “Hey! bak bunun tam sana göre olduğunu düşünüyorum” gibi cümleler genelde virüslerden geliyor da olsa artık bir gönderinizin herkese ulaşmasını istiyorsanız bunun için Messenger‘ı da aktif kullanmanız önemli olacak.

  • Paylaşımların da Reaksiyon Alması

Eskiden bir gönderinin paylaşım alması yayım şansını arttırıken artık bu paylaşımların reaksiyon alması önemli olacak.

Sonuç: Paylaştığınız bir şeyi sizin adınıza yeniden paylaşan arkadaşlarınız varsa altlarına bir teşekkür notunu yorum olarak yazmayı ihmal etmeyin!

Comments are closed.