Facebook Gizlilik Hatası – Paylaşımlarınız Herkese Açık Olabilir

Facebook Gizlilik Hatası

Mayıs ayının 18’i ile 22’si arasında tam 4 gün boyunca Facebook tarafından testi yapılan yeni bir özelliğin 14 milyon adet kullanıcının default gizlilik ayarlarını “Özel” den “Herkese Açık” hale geldiği açıklandı. Ayın 22’sinde farkedilen bu hatanın düzeltilmesi ise 27 Mayıs’ı buldu. Bu süreç zarfında bu 14 milyon kişi Facebook hesaplarında sadece kendi belirledikleri arkadaş çevrelerine gönderim yaptıklarını sanmalarına rağmen yaptıkları her gönderi tüm Facebook kullanıcıları tarafından görüldü.

Facebook’un Gizlilik Yöneticisi Erin Egan bu hatanın oluş nedenini şöyle açıkladı:
“Bu hata Facebook üzerinde bazı paylaşımları öne çıkarılacak gönderi şekline çevirmeyi denerken ortaya çıktı. Ön plana çıkarılması istenen gönderiler default olarak “herkese açık” olarak tanımlanıyor ancak bu yapılırken sadece bu ön plana çıkarılacak gönderiler yerine tüm bu tarihten sonraki tüm gönderilerin “Herkese Açık” olarak paylaşıldığı ortaya çıktı. Problemi düzelttik ve bundan etkilenen tüm kullanıcıların gönderilerini tekrar özele çevirdik.”

Normalde, Facebook üzerinde bir önceki gönderiniz hangi gizlilik ayarını kullanmış ise bir sonraki de o gizlilik ayarında devam ediyor. Ön plana çıkarılacak gönderiler için Facebook sizin normalde seçtiğiniz gönderi profilini yerine “Herkese Açık” seçeneğini kullanınca görünen o ki bunun ardından yapılan tüm paylaşımlar da aynı şekilde “Herkese Açık” olarak devam etmiş.

Muhtemelen bu çoğu insan için büyük bir dert değil ama bu tarihler arasında sadece yakın çevreniz dışında kimsenin duymasını istemediğiniz türde bir paylaşım yaptıysanız bu durum sizin için can sıkıcı olabilir.

Facebook bu durumdan etkilenmiş tüm kullanıcılara “Afedersiniz (Oopsies)” başlıklı bir mesaj penceresi ile hangi gönderilerinin etkilendiğini haber verdiklerini söylüyor. Eğer bu tarihlerden sonra uzun süredir Facebook kullanmadıysanız belki de bugün girip karşınıza bu şekilde bir uyarı penceresi gelip gelmeyeceğine bakmalısınız!

Comments are closed.