Avrupalı Turist Ne Düşünüyor: ETC 1. Dalga Raporu

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Seyahate Yönelik Eğilimlerin İzlenmesi” projesinin “1. Dalga” olarak isimlendirilen ilk bölümü yayınlandı. Projede önemli kaynak pazarlar olan Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, İtalya, Belçika, İsviçre, İspanya, Polonya ve Avusturya’daki Avrupalı turist profilinin tatil ve seyahat konusundaki düşünceleri soruldu.

WTTC’nin hazırladığı Seyahat ve Turizmin Geleceği raporu ile benzerlikler taşıyan ETC (Avrupa Seyahat Komisyonu)‘nun hazırladığı bu rapor, karantina, değişken sınır kuralları, belirsiz rezervasyon ve iptal politikalarının tatilciler için en büyük engeller olduğunu ortaya koyuyor. Avrupalıların seyahat iştahının güçlü olduğunu ancak anlaşılabilir sağlık endişeleri ve açık ve net olmayan kural ve kısıtlamalar nedeniyle bu iştahın kaybolduğunu gösteriyor.

6 ayda bir yenilenecek olan raporun bu ilk yayınlanan kısmında COVID-19 salgınının seyahat üzerindeki etkisi inceleniyor. Avrupalı gezginlerin endişe ve beklentilerine yanıt verebilmek adına 10 adet yüksek hacimli kaynak pazardaki kısa vadeli seyahat niyetlerini ölçen rapor, tatilcilerin ne tip bir tatil planladığı, kriterlerinin ve endişelerinin ne olduğu gibi konulara yoğunlaşıyor.

 

Avrupalı Turist Pandemiye Rağmen İyimser

Raporda ankete katılanların %54 gibi bir çoğunluğunun önümüzdeki 6 ay içinde bir seyahate çıkmayı planladıklarını belirtiliyor. Bunlardan % 26’sı ise Kasım 2020’ye kadar bir seyahat planı olduğunu belitrmiş. Yakın dönemde tatil planlayanların %41’i yurt içi, %39’u ise AB içi başka bir ülkesine gitmek için plan yaparken %11’lik kesim AB dışına seyahat planladığını söylemiş.

 


Yaş grupları açısından değerlendirildiğinde ise 18-24 yaş grubunun yakın zamanda tatil için en az istekli olan grup olduğu öne çıkıyor. Bu yaş grubunun tatilde aradığı macera ve büyük katılımlı eğlencelerin yakın zamanda gerçekleşmesi mümkün olmadığından Gen Z’nin tatil planlarını br miktar daha erteleyebileceği anlaşılıyor.

 

Avrupalı turist
Deniz ve Güneş Tatili Avrupalı Turist İçin Birinci Sırada

İspanya, Fransa ve İtalya gibi COVID-19’dan en ağır etkilenen ülkeler hala AB içi seyahat planlarında ik sıralarda yer alıyor. Yakın zamanda tekrar seyaht etmeyi düşünenler arasında %25’i deniz ve güneş tatilini %19’u ise şehir gezilerini tercih ederken doğa turlarını tercih edenler %16 seviyesinde. Bu seyahat planları yapanların %37’si çift, %36’sı ise aile olarak tatil planları yapıyor. Deniz ve güneş tatili arayanlar arasında İngilizler %36 ile başı çekerken Alman tatilcilerin %31’i bu tip bir tatile çıkmak istediğini belirtmiş.

 


Uygun Fiyat Birincil Kriter Değil

Avrupalıların tatil öncelikleri içinde birinci sırada %20,9 ile sağlık ve güvenlik gelirken rahatlık ve huzurlu ortam %13,8 ile ikinci sırada geliyor. Uygun fiyat %12,6 ile üçüncü sırada yer alırken tatil yoluyla yeni keşifler yapma arzusunun %6’lara gerilediği görülmekte.

 


Resort Oteller Hala İlk Tercih

Avrupalı tatilcilerin bir sonraki tatillerinde hangi tip tesisleri tercih edeceklerinin sorulduğu ankette birinci sırada %31 ile resort otel veya zincirler geliyor. Bağımsız vebutik otellerin %24 ile takip ettiği ankette kısa süreli kiralama seçeneklerinin %14, kamping ve karavanın ise %4 civarında tercih edildiği görülüyor.

 

Otellere Güven Yüksek Ancak Seyahate Güven Düşük

Tatil planlayanların % 20’si hava yolculuğunun tatilin en az güvenli kısmı olduğunu düşünüyor. Katılımcıların ancak %50’si bir sonraki seyahatini hava yolu ile yapmayı terch ettiğini belirtmiş. Katılımcıların %12.5’i şehir içinde veya havalimanından otele ara transferlerin en az güvenli nokta olduğunu düşünüyor. Sadece %10,6’lık bir kısım ise konaklamanın tatilin en güvensiz halkası olduğunu düşünüyor. Bu sonuçlar tatilcilerin aslında tesislerin kendisinden ziyade oraya ulaşıncaya kadar olan seyahat aşamalarından çekindiğini gösteriyor.

 

Avrupalı Turist İçin Temel Endişe Kaynakları

Avrupalı tatilciler ülkeden ülkeye değişen seyahat kısıtlamaları ve uzun süren bir pandemi dönemi geçiriyor. Btün bu faktörler de onların seyahatle ilgili endişelerinin azalmasına engel oluyor. ETC’nin raporu, kısa vadede seyahat etmek isteyenler için en önemli endişenin %15 ile tatilleri sırasında karantina önlemlerine takılmak olduğunu gösteriyor. Gidecekleri destinasyonda COVID-19 vakalarının sayısının artması %12 ile ikinci sırada yer alırken tatil sırasında hastalık kapma olasılığı da %11 ile bunları takip ediyor.

 

Avrupalı turist
Avrupa’da Rezervasyon İçin Adres Dijital Ortam

“Bir sonraki rezervasyonu nasıl yapmayı planlıyorsunuz?” sorusuna verilen yanıtlar Avrupalı turist için adresin dijital ortamlar olduğunu gösteriyor. OTA’lar %47 ile birinci sırayı alırken otel ve havayolu sitesi üzerinden direkt rezervasyon tercih edeceklerin oranı %26 seviyesinde. Herhangi bir seyahat acentesi yoluyla rezervasyon düşünenlerin oranı ise %12,6 iken paket tur operatörlerini tercih edeceğini söyleyenlerin oranı %8,6 olarak gerçekleşmiş.

 

Otel İptal/İade Politikalarındaki Açıklık Karar Vermede Önemli Kriter

Kısa vadeli seyahat planları olanlar için karar verme aşamasında en önemli kriterin aşının bulunması (%11) ve esnek iade/iptal politikaları (%9.9) olduğu görülüyor. Uçuşlardan önce yapılacak hızlı PCR testlerinin tatil planlarını etkileyeceğini söyleyenlerin oranı ise %9.6. Destinasyonların pandemi yönetimindeki başarısı ise %8.5 olarak yine bu karar verme kriterleri içinde bulunuyor.

 

Kaynaklar:

ETC-MONITORING SENTIMENT FOR DOMESTIC AND INTRA-EUROPEAN TRAVEL – WAVE 1

 

Comments are closed.