Avrupa’da Kış ve Pandemi: ETC 3. Dalga Raporu Açıklandı

Avrupa’da Kış ve Pandemi Etkisi

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) tarafından Avrupa seyahat pazarındaki potansiyel tatilcilerin seyahat niyetlerini ölçmeyi hedefleyen raporun 3. Dalga olarak nitelenen ve 19 Ekim – 6 Kasım arasındaki anket sonuçlarını içeren 3. bölümü yayınlandı. [1] Avrupa’da kış mevsimi ve pandeminin yoğun şekilde etkisinin hissedildiği bu dönemde alınan anket sonuçları tatil ve seyahate yönelik arzunun azaldığını gösteriyor.

3. Dalga raporunda önümüzdeki 6 ay içinde seyahat etmeyi planlayanların payının bir önceki ankete göre %8 düşüş kaydettiği görülüyor. Webius Digital olarak Avrupa’daki 10 önemli turizm kaynak pazarından 5.832 katılımcıyı kapsayan bu anketin daha önce sizlere 1. ve 2. dalga sonuçlarını aktarmıştık:

 

Avrupa’da Pandemi Güçlendikçe Seyahat Arzusu Düşüyor

Raporda, önümüzdeki 6 ay için ortalama seyahat isteğinin önceki rapordaki %53.6’lık değerden %49.4’e düştüğü görülüyor. Önümüzdeki dönemde seyahat etmeyi düşünmeyenlerin en yüksek olduğu iki grup ise 55 yaş üzeri ile 18-24 yaş aralığı. Seyahat etmeyi düşünmüyorum veya hiç düşünmüyorum cevabını verenlerin oranı özellikle Almanya gibi pazarlarda belirgin artış kaydetmiş durumda.


10 Avrupa pazarı ortalamasında %8’lik bir düşüşü işaret eden değere Almanya pazarı özelinde bakıldığında seyahat etmeyi düşünmeyen Almanların %33’lük önemli bir artış ile toplamda %30’lar seviyesine yükseldiği görülürken seyahat etmeyi düşünmeyen İngiliz turist oranının %10’luk artış ile %39’lara ulaştığı görülüyor.

Ankete katılan Almanların:

  • %29.9’u seyahat etmeyi düşünmediği/hiç düşünmediğini belirtiyor (%33’lük artış)
  • %24’ü bu konuda kararsız
  • %46.1’i de seyahat edeceği/muhtemelen seyahat edeceğini belirtiyor (%20’lik düşüş)

Seyahat etmeyi düşünen Almanların “Nereye seyahat edeceksiniz?” sorusuna:

  • %39.7’lik oranla “Kendi ülkem içinde bir yere”
  • %36.9’luk oranla “Kaşka bir Avrupa ülkesine”
  • %12’li oranla “Avrupa dışında bir ülkeye”
  • %11.4’lük oranla “Henüz karar vermedim”

yanıtını verdiği görülmekte.

 

avrupa'da kış

Konaklama Artık İlk 5 Temas Noktası Endişe Kaynağı Arasında Değil

Avrupalı turistlerin Eylül ayına göre gitgide daha fazla oranda “yeme içme” konusunda endişe duymaya başladığı gözlenirken “konaklama” seçeneğinin ilk 5’ten çıktığı görülüyor.

Bu konuda özellikle İngiltere’de ve Avrupa çapında restoran ve barlara yönelik getirilen kısıtlamaların turistlerin bu tip yeme içme alanlarının güvenliğine yönelik algıları değiştirmiş olabileceği belirtiliyor.

 

avrupa seyahat endişeleri

Karantina Önlemleri Hala Genel Anlamda En Büyük Endişe Kaynağı

3. dalga raporunda karantina önlemleri, yanıt verenlerin %15’i için en önemli endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Karantina önlemleri ardından varış noktasında hastalanma riski (%13) ve artan COVID-19 vakaları (%13) ise 2. ve 3. sırayı paylaşıyor.

Ankete katılanların %19’u hava yolculuğunu, %14’ü ise varılan destinasyonda toplu taşıma kullanımını bir endişe kaynağı olarak ifade etmiş.

Sonuçlar arasında ilk 2 dalga raporundan farklı olarak ilk defa “restoran ve barlar” (%11) yeni bir endişe kaynağı olarak yerini almış durumda.

Sonuçlar, seyahat etmek isteyenler için birincil endişelerin, seyahat sırasında gerçekleşebilecek kısıtlamalar ve karantina önlemleri olduğunu ortaya koymaktadır. Toplu taşımaya yönelik güçlü endişeler otel transferlerinde Avrupalı turistlerin endişelerini giderebilecek özel taşıma çözümleri sunmasının gereğini ortaya koymaktadır.

 

avrupa rezervasyon kaynakları

Her On Avrupalıdan Yedisi Rezervasyonu Dijital Ortamdan Yapacağını Belirtiyor

Önümüzdeki 6 ay içerisinde hangi platformdan rezervasyon yapmayı düşünüyorsunuz sorusuna verilen cevaplar 1.  ve 2. dalga raporu ile benzelik gösteriyor. Birinci sırada %46.5 ile OTA’lar yer alırken otel veya havayolu sitesinden direk rezervasyonlar %25.5 ile ikinci sırayı alıyor.

Ankette toplamda %72’lik bir kısım dijital ortamları tercih ediyor. Yine de anketin dijital ortamda gerçekleştirilmesinden ötürü dijital rezervasyonlar yönünde bir eğilim oluşmuş olabileceği not edilmiş. Ankette acente ve tur operatörü üzerinden yapılacak rezervayonlar ise sırasıyla %14.6 ve %8 olarak sıralanıyor.

Rezervasyon yapmadan önce başvurduğunuz en güvenilir kaynaklar hangileri sorusuna da öncekilere benzer yanıtlar gelmiş durumda. İlk 3 sırada online yorum siteleri, otel web sitesi ve sosyal medyası ile arkadaş tavsiyeleri yer alıyor.

Deniz ve Güneş Tatili Avrupalı Turist İçin Hala Birinci Sırada

Seyahat etmeyi düşünenler arasında “Hangi tip seyahat yapmayı planlıyorsunuz sorusuna” birinci dalgadan bu yana verilen yanıtlarda belirgin bir farklılık gözlenmiyor. Avrupa’da kış mevsiminin gelmesiyle kayak tatillerinde ufak bir artış gözlenirken toplamda %24.7’lik bir kesim “Deniz ve Kıyı” ile “Güneş ve Kumsal” tatilini istiyor. Bunu %19.3 ile şehir gezileri, %15’lik bir oranla kamp ve outdoor tatilleri izliyor.

Seyahat planları yapanların %35.4’ü çift, %4.8’i ise aile olarak tatil planları yapıyor. Deniz ve güneş tatili arayanlarda İngilizler başı çekerken Alman tatilciler bu listede ikinci sırayı alıyor.

 

avrupa'da kış

Uygun Fiyat Seyahat Kriterleri Arasında Daha Da Geriliyor

Avrupalıların tatil öncelikleri içinde birinci sırada %21,6 ile sağlık ve güvenlik gelirken rahatlık ve huzurlu ortam %13,7 ile ikinci sırada geliyor.

Uygun fiyat %11,6 ile üçüncü sırada yer alırken birinci dalgada %12.6 olan bu kriterin Avrupalı turistin gözünde zaman içinde daha da değer yitirdiği görülmekte.

Ankette “sağlık ve güvenlik” ile “huzurlu ortam” kriterlerinin özellikle 55 yaş üzeri katılmcılar için çok önemli olduğu belirtilirken 18-24 yaş aralığı için “macera ve keşif” kriterinin ağır bastığı belirtiliyor.

 

Kaynaklar:

[1] ETC: MONITORING SENTIMENT FOR DOMESTIC AND INTRA-EUROPEAN TRAVEL – WAVE 3

Comments are closed.