Avrupa’da İlkbahar: ETC 6. Dalga Raporu Açıklandı

Havalarla Beraber Avrupalılar Da Tatil Fikrine Isınıyor

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) tarafından Avrupa seyahat pazarındaki potansiyel tatilcilerin seyahat niyetlerini ölçmeyi hedefleyen raporun 6. Dalga olarak nitelenen ve Ocak-Şubat 2021 arasındaki anket sonuçlarını içeren 6. bölümü yayınlandı. [1]

Avrupa’da yazın yaklaştığı dönemde alınan anket sonuçları tatil ve seyahate yönelik arzunun arttığını gösteriyor.

6. Dalga raporunda önümüzdeki 6 ay içinde seyahat etmeyi planlayanların payının %56, bunu düşünmeyenlerin oranının %27 seviyesinde olduğu görülüyor. Webius Digital olarak Avrupa’daki 10 önemli turizm kaynak pazarından 5.832 katılımcıyı kapsayan bu anketin daha önce sizlere 1., ikinci ve üçüncü dalga sonuçlarını aktarmıştık:

 

Avrupa’da Yaz ve Aşılanma İle Beraber Seyahat Arzusu Artıyor

Raporda, Avrupa’nın seyahat arzusunun, bu anketlerin yapılmaya başlandığı Eylül 2020’den bu yana en yüksek seviyesine çıktığı görülüyor.

Toplam katılımcıların %56’sı Ağustos ayı sonuna kadar seyahate çıkmayı planlarken ankete katılanların %22’si Mayıs ve Haziran 2021 arasında seyahat etmeyi planlıyor. %36’lık bir kesim ise tatilini Ağustos ayı sonrasında yapmayı düşünüyor.

Early bird olarak adlandırılan erken rezervasyon ile seyahat planlayanların %29’u Mayıs ve Haziran dönemini hedeflerken, %46’sı bir  Temmuz ve Ağustos aylarını tercih ediyor.

 

Destinasyon seçiminde ise seyahat planlayanların %49’u başka bir Avrupa ülkesine seyahat etmeyi ve %36’sı kendi iç sınırları içinde kalmayı hedefliyor.

COVID-19 aşılarının seyahat arzusu üzerindeki etkisi ise oldukça olumlu. Ankete katılan tüm Avrupalıların %48’i, aşının kullanıma sunulmasının bir sonucu olarak önümüzdeki 6 ay içinde seyahat planlama konusunda kendilerini çok daha güvende hissediyor. %31’i bu konuda düşüncelerinin değişmediğini söylerken, yanıt verenlerin %21’i ise hala konuya şüpheyle bakıyor.

 

 

Online Mecralarda Yorum Yapanların Seyahat Arzusu

Tüm sosyal medya platformlarında seyahat ile ilgili yapılan mention’ların %36’sı 35-44 yaş grubu tarafından yapılıyor. Bu oran sürekli vaktini online mecralarda geçirdiği vavrsayılan Millenial yaş grubunun (25-35 yaş) neredeyse iki katı!

Ankette özellikle 18-24 yaş grubundakilerin seyahate çıkma konusunda henüz 35-54 yaş grubundakiler kadar istekli olmadıkları görülüyor. “Önümüzdeki 6 ay içinde seyahate çıkacak mısınız?” sorusuna yanıt verenler arasında en olumlu cevap 45-54 yaş grubundan gelmekte.

En Önemli Endişe Kaynakları

AB ülkelerinin pturizmi destekleme çabalarına rağmen, Avrupalılar hala seyahat planlarını netleştşrmekte zorluk yaşıyorlar: Ankete katılanların sadece %9’u yaklaşan tatilleri için planlarını hiç değiştirmediğini söylüyor.

Sağlık söz konusu olduğunda, ankete katılan tüm Avrupalıların %17’si hava yolculuğunu seyahatin en endişe verici kısmı olarak belirtiyor ve bunu %13 ile “bar ve restoranları ziyaret etmek” izliyor.

Karantina önlemleri özellikle hemen seyahate çıkmayı arzulayan gezginler arasında (%16) en önde gelen endişe olsa da, ikinci sırada pandemi sebebiyle gidilen destinasyonda mevcut olabilecek kısıtlamalara ilişkin endişeler (%11) bulunuyor.

 

Rezervasyonlarda Dİjital Mecralara Kayış Sürüyor

3. dalga raporunda “Önümüzdeki 6 ay içerisinde hangi platformdan rezervasyon yapmayı düşünüyorsunuz?” sorusuna verilen cevaplarda %46.5 ile birinci sırada yer alan OTA’lar bu ankette de %45.5’lik oranla yine yerini korumakta. İkinci sıradaki direkt otel veya havayolu sitesinden rezervasyonlar ise %25.5’ten %27.9’a çıkmış durumda.

Ankette toplamda %73.4’lik bir kısım dijital ortamları tercih ediyor. Bu oran 3. dalga anketindeki %72’lik orana göre bir yükselmeyi işaret ediyor. Yine de anketin dijital ortamda gerçekleştirilmesinden ötürü dijital rezervasyonlar yönünde bir eğilim oluşmuş olabileceği not edilmiş.

Rezervasyon yapmadan önce başvurduğunuz en güvenilir kaynaklar hangileri sorusuna da öncekilere benzer yanıtlar gelmiş durumda. İlk 3 sırada online yorum siteleri, otel web sitesi ve sosyal medyası ile arkadaş tavsiyeleri yer alıyor.

Deniz ve Güneş Tatili Birinci Sırada

“Hangi tipte seyahat yapmayı planlıyorsunuz sorusuna” birinci dalgadan bu yana verilen yanıtlarda deniz, güneş ve sahil tatillerine bir kayış gözleniyor. 3. dalga anketinde toplamda %24.7’lik bir kesim “Deniz ve Kıyı” ile “Güneş ve Kumsal” tatillerini isterken 6. dalga raporunda bu oran %34’e yükselmiş durumda.  Bunu  %14.8’lik bir oranla kamp ve outdoor tatilleri izliyor.

Deniz ve güneş tatili arayanlarda İngilizler başı çekerken İsviçre bu listede geçmiş anketlere göre %61’lik bir artışla ikinci sıraya yükselmiş durumda.

 

Sağlık ve Güvenlik Öncelikli Kriterler Arasında Geriliyor

Avrupalıların tatil öncelikleri içinde hala birinci sırada yer alan sağlık ve güvenlik önceki anketlere göre %10’luk bir gerileme göstermiş durumda. Bu da aşılama ile beraber gelen psikolojik rahatlamanın kısmen seyahat arzusuna yanısıdığını gösteriyor.

Huzur ve sakinliğin ikinci olduğu listede uygun fiyat %10 ile üçüncü sırada. Uygun fiyat kriteri birinci dalgada %12.6, 3. dalgada ise %11.2 oranında etkili idi, bu da uygun fiyat kriterinin Avrupalı turistin gözünde zaman içinde değerini yitirdiğini göstermekte.

Kaynaklar:

[1] ETC: MONITORING SENTIMENT FOR DOMESTIC AND INTRA-EUROPEAN TRAVEL – WAVE 6

Comments are closed.