Almanya Erken Rezervasyon Rakamlarında Antalya Birinci

Almanya Erken Rezervasyon Rakamlarında Antalya Birinci

Amadeus Group içerisinde bulunan ve aylık olarak Almanya pazarına dair online ve offline rezervasyon datasını raporlayan Traveltainment.de sitesinden alınan son bilgilere göre Almanya erken rezervasyon rakamlarında Antalya yükselişte.

Almanya seyahat pazarının Aralık ayı verilerine göre, Türkiye’den Antalya, Güney Mısır’dan ise Marsa Alam beldesine olan rezervasyonlarında büyük artışlar kaydedildi. Toplam Almanya erken rezervasyon sıralamasında ise Palma de Mallorca 3. sıraya gerilerken Antalya’nın ardından 2. sıraya Mısır’ın Hurghada bölgesi yerleşti [1]

Antalya Rezervasyonlarda Yüksek Çift Haneli Büyümesini Sürdürüyor

Antalya son 6 aydır olduğu gibi Almanya pazarında yakaladığı büyüme ivmesini Aralık ayında da sürdürdü. Aralık ayında %48 rezervasyon artışı kaydeden Antalya, tam 6 aydır olduğu gibi online ve offline rezervasyonların toplamında “Almanya’nın en popüler tatil destinasyonu” unvanını korudu. Almanya erken rezervasyon rakamlarının bu denli yüksek artışı Alman tatilcilerin Türkiye ile ilgili kaygılarının bu sene tamamen giderildiğini göstermekte.

Almanya erken rezervasyon

Online Rezervasyonlarda Büyük Artış

Antalya’ya Aralık ayında Amadeus Group bünyesindeki çeşitli IBE (Internet Booking Engine)‘ler üzerinden yapılan online rezervasyon sayısı %60 oranında artarken, seyahat acente satışlarındaki artış oranı %36 ile sınırlı kaldı.

2016 yılında online rezervasyonlarda birinci sırada olan Antalya[3], acente rezervasyonlarında Palma de Mallorca’nın 10 puan gerisinde kalmıştı. Son iki senedir ise online ve acente rezervasyonları arasındaki farkın kapanması acentelerin de tatil paketlerinde Antalya’yı ön plana daha çok çıkardığının bir işareti.

Yine de uygun fiyatlı paketler için daha çok kullanılan online rezervasyonlarda Antalya ortalama 67€’luk online rezervasyon paket fiyatı ile ortalaması 93€ olan İspanya paketlerine göre çok avantajlı. Üstelik Antalya’daki pek çok paket tur herşey dahil olarak satılmakta. Bunun da etkileri büyüme oranlarındaki fark ile gözlenebiliyor.

Almanya erken rezervasyon

Antalya Top 10 Destinasyonda 6 Aydır Birinci

Aralık ayında Antalya, Traveltainment verilerine göre Almanya turizm pazarı içinde en çok rezervasyon yapılan ilk 10 destinasyon arasında %28’lik payla ilk sırada yer aldı. İkinci sıradaki yerini 2018’in büyük kısmında koruyan Palma de Mallorca ise Kasım ayından sonra 3. sıraya düştü. 2. sıraya yükselen Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki tatil beldesi Hugharda’nın Aralık ayı rezervasyonlarındaki payı ise %19. İspanya adına Kanarya Adaları üçlüsü Las Palmas, Tenerife ve Fuerteventura ile Yunanistan’dan Girit ve Rodos adaları da ilk 10 içerisinde yer aldı.

Almanya erken rezervasyon

 

Kaynaklar:

[1] Antalya yükselirken İspanya düşüyor  (fvw): https://www.fvw.com/news/traveltainment-bookings-antalya-profits-from-low-prices-as-spain-and-greece-drop/393/195524/11245

[2] 2017 Traveltainment rakamları: https://www.traveltainment.de/en/2018/02/27/reisemarkt-2017-deutsche-urlauber-geben-mehr-geld-pro-buchung-aus-unterschiede-zwischen-online-und-stationaeren-reisebueros-bleiben-deutlich/

[3] 2016 Traveltainment rakamları: https://www.traveltainment.de/en/2017/03/01/anderes-spitzenziel-andere-preisstruktur-deutsche-urlauber-zeigten-2016-in-stationaeren-reisebueros-andere-vorlieben-als-auf-reiseportalen/

 

Comments are closed.