Almanya Bazı Ülkelere Seyahat Uyarısını 1 Temmuz’dan İtibaren Kaldıracak

Almanya,Covid-19’dan ötürü “riskli” olarak ilan ettiği ve haftalık vaka sayısının 100 bin kişide 200’ün altında olan bölgelere 1 Temmuz’dan itibaren genel seyahat uyarısını kaldırıyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas tarafından yapılan açıklamada, birçok ülkede vaka sayılarının düştüğüne ve aşı olan insanların sayısının arttığına işaret ederek, haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısı 200’ün altında olan bölgeler için 1 Temmuz’dan itibaren genel seyahat uyarısının kaldırılacağını ifade etti.

Haftada 100.000 kişi başına 50-200 vakalık enfeksiyon oranları kaydeden ülkeler artık “risk bölgesi” olarak kabul edilmeyecek. Almanya’daki mevcut uygulamada, haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısı 50’nin üzerinde olan bölgelere seyahat uyarısı yapılıyor.

Bununla birlikte, İngiltere veya Hindistan gibi daha yüksek enfeksiyon seviyelerine sahip veya virüs varyantlarının dolaşımda olduğu ülkeler için kısıtlamalar devam edecek. Heiko Maas, Covid-19’un mutasyona uğradığına işaret ederek, bu nedenle “yüksek riskli bölgeler” ve “virüs varyasyon bölgeleri” için seyahat uyarısında bulunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Geçen ay, Alman hükümeti İngiltere ve Kuzey İrlanda’yı ülkeye gelenler için iki haftalık karantina gerektiren virüs varyant bölgeleri ilan etmişti.

Angela Merkel Temkinli

Almanya sağlık yetkilileri geçtiğimiz günlerde, ülke genelinde kısıtlamaların gevşetilmesine izin veren testler ve kilitlenmeler arasında üçüncü dalga koronavirüs zincirini kırdı. Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel, “salgın bitmedi” diyerek vatandaşları uyardı.

Raporlar, yaklaşık 83 milyonluk Almanya’daki toplam nüfusun %47’sinin en az bir doz aşılandığını ve  %24’ünün tam olarak aşılandığını söylüyor.

Şansölye Merkel, “Önümüzde pek çok olasılığı olan bir yaz var, ancak kaygısız olmamalıyız, duruma çok yakından bakmamız gerekiyor” diyerek temkinli bir iyimserlik öneriyor.

Comments are closed.