Ağustos Ayında En Çok Aranan Destinasyon Hangisi?

2020’nin büyük bir kısmında seyahat kısıtlamaları, tatilcilerin planlarını etkiledi. Yaz aylarında seyahat kısıtlamaları hafifledikçe, pek çok tatilci hemen bir yaz tatili bulmak veya şimdiden erken rezervasyon için araştırmalara girişti. Peki Ağustos ayında en çok aranan destinasyon hangisi oldu?

Internet üzerinde Akdeniz’den tropik destinasyonlara pek çok seçenek arasında hangilerinin en çok arandığını ABD seyahat otoritesi ESTA (Electronic System for Travel Authorization) Google verilerini derleyerek yayınladı. [1]

Tatilcilerin seyahat etmek istedikleri ülkelere yönelik Ağustos ayı içinde Google üzerinde yaptıkları, “…’ya Uçuşlar” ve “…’daki Tatiller” gibi terimlerden yola çıkılarak yapılan araştırma en çok aranan 20 destinasyonu listeliyor.

Maldivler, Malta, Kıbrıs, İzlanda gibi pek çok ada ülkesinin ilk 20’ye girdiği listede ülkemiz de ilk 10 arasında yer alıyor. Tüm 20 ülkenin aranma istatistiklerini haberimizin en sonunda grafik olarak bulabilirsiniz.

İşte Ağustos ayında tüm dünyanın Google üzerinde en çok aradığı ilk 10 ülke:


10 – Avusturalya

Güney yarım kürenin bu en büyük ada ülkesi COVID-19 ile savaşını kendi içinde sürdürmeye devam etse dahi görünüşe göre hala tatilciler için seyahat planlarında yer alıyor.

Ticaret Bakanı Simon Birmingham tarafından muhtemelen 2021 yılına kadar seyahat yasaklarının süreceği açıklanan Avustralya tatilcilerin gelecek seyahat planlarında yer almayı sürdürüyor.

9 – Japonya

Japonya klasik yapılarıyla doğunun egzotik cazibesini ultra-modern dünya ile ya yana getiriyor. Geçmişin kültürel mirası adanın doğal zenginlikleri ile birleştiren Japonya’ya tatilcilerin ilgisi hala yüksek.

Bir ada ülkesi olarak Japonya’nın kapıları şu an tatilcilere tamamen kapalı ancak 2021’e ertelenen Olimpiyat Oyunları’nın yaklaşması ile Japonya’nın tekrar kapılarını tatilcilere açmasıyla seyahat listelerinde yükselişe geçeceği tahmin ediliyor.

8 – Türkiye

Ülkemiz tüm dünya çapında Google üzerinde 1.46 milyona yaklaşan arama hacmi ile 8. sırada. Arkeolojik ve doğal güzellikleri ile turistlerin gözünde cazibesini hiç yitirmeyen ülkemiz Temmuz ayından bu yana varışta ateş ölçümü ve semptom takibi gibi standart prosedürler dahilinde tüm dünyadan turistleri kabul ediyor.

7 – Yunanistan

Ülkemizle hemen hemen aynı arama hacmine sahip Yunanistan AB ülkeleri ile AB dışı 11 ülkeden turistleri kabul ediyor. Bazı ülke vatandaşlarının ülkeye girişte negatif COVID-19 testi ibraz etmesi zorunlu tutuluyor.

6 – Kanada

Özellikle ABD vatandaşları için çok popüler bir destinasyon olan Kanada’nın arama hacmi yine ülkemize yakın, 1.5 milyon seviyelerinde.

ABD’ye kapılarını 21 Ekim’e kadar tamamen kapatan Kanada, tüm diğer seyahat edenler için 14 gün karantina koşulunu uygulamaya devam ediyor.

5 – İspanya

Tüm dünya çapında 1.52 milyon arama hacmiyle 5. sırada olan İspanya Temmuz ayında turistlere açtığı sınır kapılarının ardından bugünlerde yine zor günler geçiriyor.

Ağustos ayında günde 10.000’leri aşan vaka sayısı ile bazı ülkelerin tekrar seyahat yasağı getirdiği İspanya sadece AB ülkeleri ile sınırlı sayıda AB dışı ülkeye sınırlarını açıyor. İspanya’da turistlerin de kamusal alanlarda maske takması zorunlu tutuluyor.

4 – Tayland

1.65 milyonluk arama hacmi ile Tayland tüm dünyada Google üzerinden en çok aranan 4. ülke konumunda. Yine de tatilcilerin Tayland’a gitmeyi bu kadar arzulamasına rağmen The Telegraph gazetesinin açıkladığı bilgilere göre Tayland hükümeti 2021 yılından önce sınırları tatilcilere açmayı düşünmüyor.

3 – Meksika

1.72 milyonluk arama hacmi ile Meksika Google üzerinde en çok aranan 3. ülke konumunda. COVID-19’dan en çok etkilenen ülkeler arasında olan Meksika Temmuz ayında günlük 10.000’ler seviyesindeki vaka sayısını Eylül’de 5.000’lere çekmiş durumda.

Meksika’ya giriş yapan turistlerin herhangi bir test veya karantina zorunluğu bulunmuyor.

2 – Maldivler

Her şeyden uzak izole bir tatil hayali kuran tatilciler Ağustos ayında 1.79 milyonluk arama hacmi ile Maldivleri 2. sıraya taşımış durumda.

Temmuz ayında hiçbir test ve karantina koşulu olmadan turistleri kabul etmeye başlayan bu ada ülkesinde Eylül ayıyla birlikte tüm turistlerin varışta negatif COVID-19 test sonucu ibraz etmeleri isteniyor.

1 – İtalya

Dünyanın pandemi öncesinde en çok ziyaret edilen destinasyonlarından olan İtalya Ağustos ayında da 1.93 milyonluk arama hacmi ile bir numaraya yerleşmiş durumda. Avrupa’da pandeminin ilk ve en ağır şekilde vurduğu noktalardan birisi olmasına rağmen İtalya’ya tatilcilerin ilgisinin eksilmediği görülüyor.

Ağustos ayı ile birlikte tekrar artışa geçen vaka sayılarıyla uğraşan İtalya şu anda sadece AB ve Schengen ülkeleri ile AB dışı belirli ülke vatandaşlarını ülkeye kabul etmekte.

Comments are closed.