2021 Mayıs Verileri: Herşey Dahil Yükseliyor, Kısa Konaklamalar Düşüyor

Anixe firması kendi Resfinity Hotel Platformu üzerinden gelen 12.000’den fazla konaklama verisi içeren 2021 Mayıs raporunu sundu. Buna göre Mayıs ayının son haftasında, 2020 Ocak ayından beri görülmemiş bir rezervasyon patlaması yaşanmakta. Her gün daha fazla destinasyonun turistlere açıldığı bugünlerde seyahat acentelerinde yeni seyahat paketleri neredeyse anında tükeniyor.

Popüler oteller ve destinasyonlar için 2021 Mayıs ayında rezervasyonlar artış gösterirken bu yılın Mayıs ayında satılan rezervasyonlar,  2019’da satılanların %52’sine ulaşmıştır. Almanya özelinde ise Mayıs 2021 rezervasyonları, 2019 Mayıs’ındaki lerin %60’ına ulaşmıştır.

 


En Gözde Destinasyonlar

Kısıtlamalardaki geveşemelerle birlikte uluslararası seyahatler hız kazanmaya başladı. Mayıs ayında Almanlar İspanya, Yunanistan, Türkiye ve Mısır’a yoğunlaşırken ülke içi tatil seçenekleri de popülerliğini arttırmaya devam etti. Havaalanlarının baz alındığı istatistiklerde Alman gezginler popüler İspanyol tatil beldeleri olan Mallorca, Las Palmas ile Antalya ve Gazipaşa havalimanlarına rezervasyon yapmayı tercih etse de listedeki en büyük artış oranı Heraklion’dan geldi.

Mayıs’ta Nisan ayına kıyasla özellikle Yunanistan önemli ölçüde ilgi görürken, Yunanistan’a rezervasyonların payı 2 yıl önceki rakamları 2,5 kat aştı. Mısır’ın toplam içindeki payı %40’a yakın düşmesine rağmen bu düşüş, Yunanistan ve İtalya’nın artan popülaritesinden kaynaklandı.

Şehir düzeyinde bakıldığında ise Nisan 2021’de Hurghada, Puerto del Rosario ve Las Palmas en popüler destinasyonlar iken Mayıs 2021’de Almanlar için en çok rezervasyon talebi Hurghada (%6.94), Side (%3.84), Dubai (%1.24) ve İstanbul’a (%1.14) gelmiştir. Mayıs ayında Londra, Las Vegas, Roma, Berlin’in yerel bölgeleri ve Frankfurt’a yapılan rezervasyon talebi önemli ölçüde düşerken Dubai Nisan ayına göre %61.4 ile en yüksek düşüş yaşayan destinasyon oldu.

2021 Mayıs Ayında Her Şey Dahil’in Yükselişi

Veriler, Covid-19’un koanaklamadaki yeme alışkanlıklarını da etkilediğini gösteriyor. Her Şey Dahil ve Ultra Her Şey Dahil gibi seçeneklerin oranı önemli ölçüde artarken Oda Kahvaltı, ve Sadece Oda tipindeki rezervasyonlarının payı ise ortalama %40 azaldı.

Görünüşe göre tur operatörleri, acenteler ve OTA’lar, otellerin haricindeki sağlık ve güvenlik koşullarından sorumlu olmamak için Her Şey Dahil paketlere ağırlık vermektedir.


Otel Fiyatlarındaki Artış

Karantinalar nedeniyle uzun süren durgunluk ardından düşen oda fiyatları Mayıs ile birlikte yeniden yükselmeye başladı. Bununla birlikte ortalama fiyatlar hala iki yıl öncesine göre biraz daha düşük. İş seyahatlerinin önemli oranda azalmasına ve daha uzun dinlenme/eğlenme odaklı tatillerin oranının artmasıyla beraber tek bir rezervasyon için o zamana göre ortalama %50 daha fazla harcama yapılmakta.

7-8 Günlük Konaklamalar Yükselişte

İki güne kadar konaklamaların popüler olduğu Nisan ayının aksine, Mayıs 2021’de 7-8 günlük rezervasyonlar en popüler olanlardı. 1-2 günlük rezervasyonların toplam içindeki payı azalırken iş seyahatlerinin online toplantıların yerini almaya başladığı görüldü.

İş seyahatlerine özel bu yeni durumun en önemli göstergesi olan 2019 yılındaki 4 güne kadar olan konaklama rezervasyonlarının yüzdesidir. 2019’da en popüler konaklama tipi olan 1-4 gün arası konaklamaların oranı 2019 değerlerinin yarısından daha aşağıda. Bu tip kısa seyahatler yerini biraz daha uzun tatil odaklı seyahatlere bırakmış durumda.

 

Bizleri Neler Bekliyor?

Geçen yılın verileri ve bu yılşın her ayında tutarlı bir şekilde yukarıya olan yön, seyahat pazarının hızla yenilenme potansiyeline sahip olduğunu açıkça gösteriyor. Birikmiş seyahat talebi ile maceraların, deneyimlerin ve keşiflerin tadını çıkarmak isteyen insanlar artık beklemek istemiyor. Önümüzde keyifli bir yaz ve belirsiz bir sonbahar şimdilik bizleri bekliyor gibi gözükmekte. Güvende kal. Tatillerinizi planlayın.

 

Kaynaklar:

[1] Anixe Insights: https://www.anixe.io/news/anixe-insights-travel-bookings-are-booming-with-incredible-momentum/

Comments are closed.