10. Resort Turizm Kongresi Yoğun Katılımla Gerçekleşti

Webius Digital’in de sponsorları arasında bulunduğu, AKTOB (Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği) tarafından düzenlenen 10. Resort Turizm Kongresi bu yıl online olarak başarıyla gerçekleşti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve pek çok üst düzey bürokrat ile turizm yetkilisinin katılımıyla gerçekleşen kongre, ülkemizde turizm alanında bu ölçekte gerçekleşen en büyük online kongre oldu.

resort turizm

Katılımcıların turizmin bugünü ve geleceği üzerine iç turizmden dış turizme pek çok farklı alanda konuşmalar yapıp panellere katıldıkları etkinlik Zoom ve Youtube üzerinden izlendi. Katılımcılar ayrıca kongre boyunca 18 soruluk bir online anketi de yanıtlama ve anket sonuçlarını kongre sonunda değerlendirme imkanı buldular.

 

10. Resort Turizm Kongre Programı

Kongre programındaki konuşmalara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

 

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı’nın Açılış Konuşması

09:30’daki Açılış konuşmasında alınan önlemler ile Antalya’nın tüm dünyaya örnek olduğunu belirten AKTOB Y.K. Başkanı Erkan Yağcı, kalifiye insan kaynağının da önemine işaret etti.

Türkiye’nin aldığı önlemler ile diğer ülkelere örnek olduğunu belirten Erkan Yağcı, Antalya’nın Güvenli Turizm Sertifikasyon sisteminde ülkemizde önde gelen il olduğunu söyledi.

Turizmde 10 temel değişimin yaşandığına dikkati çeken Erkan Yağcı bunları şöyle sıraladı:

  1. Seyahat talebinin dibe vurması ile oluşan talep şoku.
  2. Hijyen ve temizliğin destinasyon tercihlerinde orta sıralardan ilk sıraya yükselmesi.
  3. Devletlerin işletmeleri ayakta tutmak için daha önce eşi görülmemiş destekler sunması.
  4. Son 20 yıldır teorik ve ileriye dönük vizyon dokümanlarında adı geçen “sürdürülebilirlik” ve “entegre turizm” gibi kavramların ilk defa ne kadar hayati olduğunun görülmesi.
  5. Turizm yatırımlarının değişen misafir eğilimleri ile uyumlu hale gelmesi. “Fizibilite” ve “rantabl” gibi kavramlar ile elimizdeki değerlerin nasıl en doğru şekilde kullanılması gerektiğinin anlaşılması.
  6. Yetişmiş insan kaynağının turizme katkısının turizmin sektör olarak ekonomiye katkısından geride kalmaması gerektiğinin anlaşılması.
  7. Pandemi önlemlerine karşı önlemlerde birliktelik sergileyen özel sektör ve devlet örneğinden görüldüğü üzere turizmin sadece maddi varlıklardan oluşmadığının ve aslında bir kültürel dayanışma olduğunun görülmesi.
  8. Turizmin vizyon ve strateji planlarında bahsedildiği şekliyle “12 ay yaşayan” bir sektör olmasının da ötesinde “7/24 yaşayan” bir sektör felsefesine geçiş yapması.
  9. Resort Turizm Kongresi’nin “Geleceğin Turizmi Turizmin Geleceği” özdeşliğinin altının ne kadar dolu olduğunun anlaşıldığı, COVID-19 ile yaşanan süreçte yalnız beklemekle kalırsak turizmin geleceğinin ne olacağının keskin şekilde göründüğü bir süreç oluşu.
  10. Güvenli Turizm Sertifikası gibi dinamik çalışmaların gösterdiği şekliyle turizmin sadece bir arz-talep dengesinden ibaret olmadığı, fiyat elastikiyetinin işe yaramadığı farklı bir dönemi deneyimlemiş olduk.

 

Antalya Valisi Ersin Yazıcı’nın Konuşması

Saat 10:00’da online olarak kongreye katılan Antalya Valisi Ersin Yazıcı Antalya’nın ülkemiz turizminde öncü destinasyon olduğunu aldığı toplam 378 adet Güvenli Turizm Sertifikası ile belgelediğini söyledi.

Aynı hizmet kalitesini devam ettirmeleri durumunda hedeflenen 20 milyon turist sayısını da rahatlıkla aşılacağına inandığını belirten Vali Yazıcı, Antalya’nın turimin başkenti imajını başarıyla taşımaya devam edeceğini belirtti.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Yazıcıoğlu’nun Konuşması

Antalya Valisi Ersin Yazıcı’nın ardından online bağlantı ile kongreye katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Uluslararası İlişkiler ve Turizm” başlıklı konuşmasında diplomaside atılan tüm adımlarda turizm hedeflerinin de gözetildiğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu yurtdışı konsolosluk sayılarını pandemi döneminde arttırarak dünyayla daha iyi bir iletişim sağladıklarını ve güvenli turizm alanında alınan önlemleri daha iyi anlattıklarını belirtti.

Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması için farklı ülkeler ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da turizme verdiği önemin kişisel olarak şahidi olduğunu belirtti.

 

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş’in Konuşması

10:15’te “Ekonomik Gelişmeler” konulu konuşma için online olarak bağlanan Denizbank Y.K. üyesi ve Genel Müdür Hakan Ateş, dünyada ve ülkemizde pandemi sürecinde verilen ekonomik destekler ve finansal gelişmelerle ilgili çok detaylı bir sunum yaptı.

Pandemi koşulları sebebiyle gelişmekte olan ülkelerin 2. çeyrekte pozitif reel faiz avantajından yararlanamadığını belirten Hakan Ateş, Türkiye’nin güçlü bankacılık sektörünün mali kaynak aktarımı yoluyla çözümün bir parçası olduğunu belirtti.

 

TÜROFED Başkanı Surui Çorabatır’ın Konuşması

10:50’de yine online bağlantı ile kongreye katılan TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır da Güvenli Turizm Sertifika programının tüm dünyaya örnek olduğunu belirtti. Bu programın otellerin sezona başlayabilmesi için en büyük destekçisi olduğunu söyleyen TÜROFED Başkanı, turizmin çeşitlendirilmesinin ve iç turizmin hareketlendirilmesinin de 2021 hedefleri arasında olduğunu söyledi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Konuşması

Saat 11:10’da online bağlantı yoluyla kongreye katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı,  2021 hedefleri ve yenilenen GOTurkey sitesinin nasıl dijital bir deneyim platformuna dönüştürüldüğünü anlattı.

Otelcilere KDV oranı ile ilgili %1 oranının korunacağı müjdesini veren bakan, aşılama ilgili de umut verici bilgiler paylaştı.

Konuşmasının içinde GoTurkey platformu ile ilgili Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı yetkilisi Umut Kutlu’nun sunumuna yer veren Bakan Ersoy, sunumun ardından 2021 konusunda herkesin umutlu olmasını ve özel sektör devlet işbirliği ile konulan tüm hedeflerin aşılacağını söyledi.

 

Anex Tour Y.K. Başkanı Neşet Koçkar’ın Konuşması

Saat 11:40’ta kongreye katılan Anex Tour Y.K. Başkanı Neşet Koçkar ise “Rusya ve BDT Ülkelerinde Durum” konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

 

“İç Turizm” Konulu Oturum

Saat 12:00’de Moderatörlüğünü AKTOB Y.K. Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu’nun yaptığı “İç Turizm” konulu oturuma JollyTour Y. K. Başkanı Sn. Mete VARDAR, Tatilsepeti Y.K. Başkanı Sn. Kaan KARAYAL, Touristica Genel Müdürü Sn. İbrahim TEMEL ve Coral Travel Genel Müdürü Sn. Mehmet KAMCI katıldı.


Oturumda en ilgi çeken çıkış Jolly Tour Y.K. Başkanı Mete Vardar’dan geldi. 2021 yılının İç Turizm Yılı olarak ilan edilmesini öneren Mete Vardar, otellerin yerli ve yabancı turistler için farklı fiyatlandırmalar yapabilmesi gerektiğini “Hans ile Mehmet aynı kazanmıyor ki” sözleriyle dile getirdi.

 

EasyJet CEO Johan Lundgren’in Konuşması

Johan Lundgren konuşmasında pandeminin 3 aşaması olacağını ve iyileşme ve büyüme aşamalarının beklenenden daha hızlı gelebileceğini söyledi. Sürdürülebilirliğin öneminin herkes tarafından daha iyi anlaşıldığını ve insanların bu yöndeki hassasiyetlerinin arttığını söyleyen Lundgren, “Karbon ayak izimizi, kullandığımız yakıt da dahil olmak üzere azaltmak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

WTTC CEO Gloria Guevara Manzo’nun “Turizme Küresel Bakış” Konuşması

Dünya Seyahat & Turizm Konseyi CEO’su Gloria Guevara Manzo, “Turizme Küresel Bakış” konuşmasında dünya çapındaki turizm rakamlarını sundu. Şu ana kadar uluslararası seyahatte %65 ve yurt içi seyahatte %33’lük azalmalar olduğunu belirten Manzo, 2021’de gelişme olmazsa, uluslararasında %75, yurt içi seyahatlerde ise %43’e varan düşüşler olacağını söyledi.

Mutlu bir tatil geçiren her bir turistin o destinasyonun güvenilir olduğuna yönelik en ideal referans olduğunu söyleyen Manzo “Bu nedenle, harika bir tatil geçiren ve kendini güvende hisseden bir misafiriniz olduğunda bunu sosyal medyada paylaştığından emin olun.” şeklinde konuştu.

 

“Pandemide Turist Eğilimleri” Oturumu

STR Kıdemli Bölge Müdürü Ivana Neskovic ve FVW Direktörü Klaus Hildebrandt’ın kaltıldığı oturumda, sunumlar üzerinden pandemi sürecindeki seyahat ve tatil eğilimlerindeki değişimlerle ilgili bilgiler verildi.

Daha önce sitemizde yayınladığımız STR Türkiye Webinar gibi kaynaklardan derlenen verilerin sunulduğu oturumlar özellikle Avrupa pazarının Türkiye’ye bakışı ve seyahat eğilimleri gibi bilgiler içermekteydi.

 

“Turizm ve Dijitalleşme” Konulu Söyleşi

10. Resort Turizm Kongresi’nde 54. Hükümet Turizm Bakanı Bahattin Yücel moderatörlüğünde yapılan ve Hotel Linkage İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Erhan Kaya, Hotelbeds Direktörü Sn. Paul Anthony ve HotelRunnerKurucu Ortağı Ali Beklen’in katıldığı söyleşide dijitalleşmenin pandemi sürecinde nasıl bir yön aldığına yönelik konuşmalar yapıldı.

 

Etkinliklerin Turizme Etkisi Konulu Söyleşi

Ekin Yayıncılık Direktörü Fehmi Köfteoğlu’nun moderatörlüğünde yapılan “Etkinliklerin Turizme Etkisi” konulu söyleşiye Sözen Organizasyon ve Yayıncılık Genel Müdürü Gökmen Sözen ve  Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli katıldı. Söyleşide resort turizm ile fuar, kongre ve diğer kültür sanat etkinliklerinin ülke ve destinasyonların turizmine katkıları yurtdışından ve ülkemizden çarpıcı örnekler ile tartışıldı.

 

“Konaklama Sektöründe Neler Oluyor” Konulu Söyleşi

Paloma Hotels Y.K. Başkanı Ece Tonbul moderatörlüğünde yapılan “Konaklama Sektöründe Neler Oluyor” isimli söyleşide Hilton Türkiye Direktörü Armin Zerunyan ve Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat yeni turizm yatırımlarını ve otellerin pandemi dönemini nasıl atlattığına dair deneyimlerini paylaştılar.

 

10. Resort Turizm Kongresi Kapanış Konuşması

Kongre sonunda tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkür eden Başkan Erkan Yağcı, 10. resort Turizm Kongresi’nin planlanan tüm konulara değinen verimli bir kongre olduğunu belirtti. Kapanış konuşması içinde kongre boyunca yapılan anket sonuçlarını da paylaşan Başkan Yağcı, kongrede ortaya konan tüm sonuçların farklı mecralarda en kısa sürede paydaşlara sunulacağını belirti.

 

 

 

Comments are closed.