Instagram son yıllarda markaların ürün ve hizmetlerine dikkat çekebilecekleri yeni yöntemler sunuyor. Bunlardan önemli birisi olan Instagram mavi tik ise markaların platformda daha kolay büyüme yakalayabilmeleri için bir güven altyapısı sunuyor.

instagram mavi tik2014 sonunda ilk olarak politikacılar, ünlü sanatçılar, kamu kurumları ve büyük dünya çapında markalar için otomatik olarak gerçekleştirilen mavi tik onayı 2018 yılından itibaren herkesin bir form doldurarak başvurabileceği yapıya kavuştu.

 

Biz de bu yazımızda bu minik mavi rozetin ne olduğu, ona sahip olmanın avantajları ve almak için neler yapabileceğiniz gibi konuları sizler için inceledik. Instagram hesabınızı bir sonraki seviyeye taşımaya hazırsanız, Instagram mavi tik hakkında tüm bilmeniz gerekenleri keşfetmek için yazımızı okuyun!

 

Instagram Mavi Tik Nedir?

instagram mavi tikInstagram’da doğrulanmış hesap arması olarak da bilinen, hesap adının yanında gözüken mavi tik hem Instagram aramalarında hem de mavi tik hesap sahibi gönderilere yorum yaptığında görünür. Instagram mavi tik hesabın belli bir marka veya ünlünün resmi profili olduğunu kanıtlar. Bu doğrulama sistemi ünlüler, küresel markalar ve tanınmış kişilerin hesaplarının taklit edilmesini önler.

Instagram, mavi tik özelliğini tüm kullanıcılara 2018 yılında bir form vasıtasıyla açtı. Bugüne kadar mavi tik için varolan prosedür bu hesabın taklit edilme ihtimalinin yüksek olup olmadığına önemli ölçüde dayanmaktadır. Başvuru sahiplerinin mavi tik alabilmesi için bilinirliklerinin yüksek olması çok önemlidir.

 

Instagram Mavi Tik Almanın Avantajları

İşletmeniz veya markanızıın Internet üzerinde taklit edilmesi riski bulunuyorsa mavi tik sizin için elzemdir. Bunun yanı sıra mavi tik almanın birçok avantajı vardır:

 • Mavi tik markanızın ayrıcalığını sergilemeye yardımcı olur.
 • Marka bilinirliğinizi ve takipçi sayınızı artırmanın kolay bir yoludur.
 • Markanızı sahtekarlardan korumak için etkili bir stratejidir.
 • Markanız ve takipçileriniz arasındaki güvenilirliği artırır.
 • Mavi tik markanın 10.000’den fazla kullanıcıya sahip olmasını gerektiren Instagram hikayelerindeki “yukarı kaydırma” özelliği gibi bazı özel özelliklere erken erişim sağlar.

Instagram profilinizde bu basit işarete sahip olmak, marka bilinirliği oluşturma ve takipçi sayınızı artırma çabalarınızda büyük bir fark yaratabilir.

 

Instagram Mavi Tik Başvuruları İçin Gerekli Koşullar

Instagram mavi tik avantajları yukarıda sıraladık. Şimdi sırada kimlerin bu onay işareti için başvurusunda bulunabileceğine bir bakalım. Mavi tik alabilmeniz için Instagram hesabınızın aşağıdaki bazı önemli kriterleri karşılaması gerekir:

Hesap Gerçek Kişi veya Kuruma Ait Olmalıdır

Başvurunuzun değerlendirilebilmesi için Instagram hesabınızın gerçek bir işletme veya kurumu temsil etmesi veya gerçek bir kişiye ait olması gerekir. Bir fan hesabı veya kurgu bir karakter için bir hesap açabilirsiniz ancak bu tip bir hesap için mavi tik başvurusu yapamazsınız.

Hesap Benzersiz Olmalıdır

Başvurulan Instagram hesabı, temsil ettiği işletmenin veya kişinin tekil ve benzersiz hesabı olmalıdır. Bu, bir kişi veya işletme başına yalnızca tek bir hesabın mavi tik alabileceği anlamına gelir.

Hesabınız Gizli Olmamalı ve Eksik Bilgi İçermemelidir

Gizlenmiş profil hesapları mavi tik alamazlar. Ayrıca profilinizin eksiksiz olması, yani bir profil fotoğrafı, biyografi ve akış içerisinde en az bir gönderiniz olması gerekir. Tabii çok çok ünlü birisi değilseniz tek bir gönderi ile mavi tik alabileceğinizi pek sanmıyoruz.

Hesabın Dikkate Değer Olması Gerekir

Mavi tik için Instagram hesabınızın iyi bilinen bir figürü veya markayı temsil etmesi gerekir. İnsanlar tarafından yoğun şekilde aranan, farklı haber kaynaklarında ismi geçen bir hesap size avantaj sağlayacaktır. Instagram, bu hesaplamalarda reklam ile yönlendirilen kaynakları dikkate almaz.

Tüm yukarıda belirtilen kriterlerin yanı sıra, Instagram’ın Hizmet Şartları ile platformun Topluluk Kurallarına da uymanız gerekir. Ayrıca hesap doğrulama sürecinin tüm aşamalarında yalnızca doğru, alakalı ve gerçek bilgileri ekleyin. Gerçek isminizi kullanın, hesap kategorinizi doğru seçin ve kimliğinizi kanıtlamak için gerçek belge ve fotoğraflar kullanın.

 

Instagram Mavi Tik Alma Şansını Nasıl Arttırabilirsiniz?

Hesabınız tüm kriterleri karşılasa bile, mavi tik alamayabilirsiniz. Yine de aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak bu yöndeki şansınızı arttırabilirsiniz:

Haber Değerinizi Arttırın

Instagram mavi tik almak için en önemli kriterlerden birisi hesabınızın haber değeri taşımasıdır. Hesabınız farklı haber akışlarında ne kadar çok geçerse şansınız o kadar artar. Medyada yer almak için onlara basın bültenleri ve medya kitleri gönderebilirsiniz. Bu alanda çalışan Influencer’lar ile Influencer Pazarlaması yoluyla da bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Farklı Online Varlıklarınızı Güçlendirin

Tüm Internet üzerindeki varlıklarınızı kolayca bulunabilir hale getirin. İsminiz arandığında sadece Instagram hesabınız bulunuyorsa, hesabınızın doğrulanma olasılığı çok düşük olacaktır. Bunun aksine kendi sitenizin ötesinde Wikipedia’da bile sizinle ilgili bir sayfa varsa bu şansınızı önemli ölçüde arttırabilir.

Videolar, podcast’ler ve pek çok yeni nesil medyada farklı şekillerde görünür olmaya çalışın. Ayrıca Linkedin gibi önemli profesyonel ağlarda isminizin varlığı ve bağlantılarınızın çokluğu da size faydalı olacaktır.

Biyografinizi Tamamlayın

Mavi tik için uygun olup olmadığınızı belirlerken Instagram’ın aradığı ilk şeylerden biri tam bir profildir. Biyografi alanlarında gerekli tüm bilgileri doldurduğunuzdan emin olun.

Bir fotoğraf, en az bir gönderi ve kendiniz, işletmeniz veya markanız hakkında doğru bilgiler ekleyin. Örneğin kendiniz için bir Wikipedia sayfası açtıysanız veya yakın zamanda sizinle ilgili önemli bir haber çıktıysa onu da buraya eklemeyi unutmayın!

Instagram Takipçilerinizin Sayısını Artırın

Mavi tik için belirlenmiş sabit bir takipçi sayısı bulunmasa da ne kadar çok takipçiniz olursa şansınız o kadar artacaktır. Burada uygulayabileceğiniz pek çok yöntem olsa da size binlerce takipçi kazandıracağını vaat eden kişilere para göndermek yerine organik şekilde ve belirli oranda Facebook reklam merkezinden yapılacak hedefli reklamlarla bu büyümeyi yakalamak en doğru çözümdür.

Bunun için kesinlikle acele etmeyin ve size mucize tekliflerle gelenlere asla inanmayın.

Instagram Hesabınızı Düzenli ve Sürekli Kullanın

Mavi tik başvurunuzda şansınızı arttıracak önemli bir etken de standart gönderilerden hikayelere ınstagram’ı düzenli ve etkili bir şekilde kullanıyor olmanızdır. Ara sıra gönderi attığınız, çok ender hikaye veya Reels yayınlanan bir hesabın mavi tik alma şansı çok düşük olacaktır.

Kendi kurumunuzda Instagram hesabınızı günlük olarak aktif şekilde yçnetemiyorsanız bu eksikliği sosyal medya alanında uzman bir ajans ile çalışarak giderebiirsiniz. Her türlü sosyal medya ihtiyacınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gönderi Etkileşimlerini Artırın

Instagram’daki mavi tik için gönderilerinizin takipçilerinizle etkileşimi önemlidir. Özgün ve şaşırtıcı içerikler daha çok etkileşim alır, etkileşimin çok olması da hesabınızın özgünlüğünü kanıtlamanın iyi bir yoludur.

Etkileşimler sadece sizin gönderilerini yoluyla değil takipçilerinizin yolladığı gönderiler yoluyla da gerçekleşebilir. Hesabınızın takipçilerinizin gönderilerinde de etiketleniyor olması görünürlüğü ve etkileşimi arttırmanın önemli bir yoludur.

 

Başvuru Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Instagram mavi tik başvurusu yapacak olanların çok dikkat etmesi gerekli bazı hususlar bulunmaktadır:

Instagram Mavi Tik İçin Başvururken Aracılar Kullanmayın

Geçmişte sadece politikacılar, gazeteciler gibi önemli ve kamu faydası bulunan kişilere verilen mavi tikler 2018’den sonra büyük bir hızla standart kullanıcılara da dağıtılmaya başlandı. Bu durum “sizin için mavi tik alalım” diyen bir dolandırıcılık türünü de ortaya çıkardı.

Geçmişte bu tip aracılar kullanan kişiler hesaplarının hacklenmesinden tutun da kaptırdıkları binlerce doların havaya uçmasına kadar farklı kademede problemlerle karşılaştılar. Instagram mavi tik başvurusu birkaç adımda kendi hesabınızdan yapabileceğiniz basit bir işlemdir. Aşağıdaki adımları takip ederek herhangi bir aracı kullanmadan bu işlemi kendiniz kolayca yapabilirsiniz:

 • Adım 1: Sayfanıza gidin ve sağ alt köşedeki profil logonuza tıklayın. Profiliniz içinde sağ üst köşedeki menüden Ayarlar’ı seçin.
 • Adım 2: Ayarlar kısmında “Hesap” başlığı altındaki “Doğrulama İste”kısmına tıklayın. Karşınıza bir form çıkacaktır.
 • Adım 3: Formu dolduruken kişi veya firmanızın tam ve resmi adı, hesap adınız, varsa ayrı bir takma/sahne adınız gibi bilgileri doldurun. İşletmenizin resmi belgelerini veya şahıs iseniz kimliğinizin bir fotoğrafını da bu kısımda yüklemeniz istenecektir.
 • Adım 4: Formu eksiksiz şekilde ve gerçek bilgilerle doldurduktan sonra “Gönder” tuşuna basarak yollayın, işte hepsi bu kadar!

Biyografinize Başka Sosyal Medya Hesap Linkleri Eklemeyin!

Instagram’daki biyografinizi diğer sosyal medya hesaplarınızın tanıtımını yapmak için kullanmayın. Ayrıca gönderileriniz dahilinde Instagram takipçilerinizden sizi başka kanallarda takip etmelerini istemeyin.

Instagram Kural ve Politikalarını İhlal Etmeyin

Olmasını isteyeceğiniz son şey, mavi tik’i alıp sonra onu kaybetmektir. Instagram’ın Hizmet Şartları ile Topluluk Kuralları‘na tam uyum mavi tik alma şansınızı arttır. Mavi tik aldıktan sonra kaybetmenize sebep olabilecek şeyler arasında mavi tik’in kötüye kullanımı, biyografinizi, profil resminizi veya Instagram adınızı farklı hizmetlerinizi pazarlamak veya tanıtmak için kullanmanız sayılabilir.

 

Başvuruyu Yaptıktan Sonra

Başvurunuzu yaptıktan sonra mavi tik’in verilip verilmeyeceğine veya onay sürecinin ne kadar süreceğine dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanmaz ise tekrar başvuru yapmadan önce aşağıdaki hususları tekrardan gözden geçirebilirsiniz:

Profilinizi Güçlendirin

Kitlenize özgün olduğunuzu göstermek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri Instagram profilinizi etkili bir şekilde kullanmaktır. Bunun için zaman ayırırsanız hem takipçileriniz ile daha iyi iletişim imkanı bulur hem de bir sonraki başvuruda onay şansınızı arttırabilirsiniz.

Profiliniz sizin dışarıya açılan yüzünüzdür, Instagram profilinizi güçlendirmek için:

 • Profil ayarlarında değiştirebileceğiniz, işletmeniz veya markanızla ilgili temel bilgileri (marka adınız, kategoriniz vb.) vurgulayın. İşletmenizin veya markanızın harika bir açıklaması, hedef kitlenize hesabınızın güvenilir ve gerçek olduğunu gösterme konusunda size çok faydalı olacaktır.
 • Instagram kullanıcılarına sizinle kolay iletişim kurmaları için yollar sağlayın.
 • Instagram’daki tarzınızı sitenize ve tüm diğer online varlıklarınıza taşıyın. Bütüncül ve pek çok mecrada görünen bir online varlık oluşturmaya gayret edin.
 • Alamet-i farikanız nedir? Benzer hizmet sunan markalardan veya ünlülerden farklı yönlerinizi ortaya koyun. Markanızın neden farklı ve değerli olduğunu açıklayın.
 • Profilinizi takipçilerinizin faydalı bir etkinliğe kaydolmaları gibi işlemlerle zenginleştirin.

IG Hesabınıza Dışarıdan Bağlantılar Yapın

Facebook sayfanızdan, Twitter hesabınızdan, YouTube kanalınızdan ve web siteniz gibi diğer resmi online varlıklarınızdan Instagram hesabınıza bağlantı verin. Bu, özellikle diğer kanallardan herhangi birinde zaten doğrulanmış bir hesabınız varsa çok yararlıdır.

Bunun tersinin yani Instagram biyografinizden diğer hesaplarınıza bağlantı vermenin onay şansınızı düşürebileceğini unutmayın!

Instagram Hikayelerini ve Reels’i Kullanın

Instagram’da özgünlüğünüzü göstermenin bir başka etkili yolu da Instagram hikayeleridir. Hikayeler yoluyla takipçilerinize günlük konular, yaptığınız işin “mutfağından” paylaşımlar taklit edilmesi çok zor ve özgünlüğünüzü arttıran konulardır.

Instagram’a yeni eklenen Reels özelliği de kısa videolarla kurum kimliğinizi aktarmanıza yardımcı olabilir. Bunu etkin şekilde kullanan Louis Vuitton gibi marka örnekleri için Video Reklamı: 2021 Bütçenizde Yer Ayırdınız Mı? başlıklı yazımızı okuyun.

 

Tüm Bunların Sonunda

Instagram mavi tik pek çok işletme için değerli olabilir ancak unutmayın ki, mavi çeki alsanız da almasanız da, hedef kitlenizin seveceği ve takdir edeceği yüksek kaliteli, ilgi çekici içerik üretmeye odaklanarak Instagram’da olağanüstü sonuçlara ulaşabilirsiniz. Mavi tik almadan da ünlü markalardan büyük bütçeli reklam işleri alabilen pek çok Influencer olması mavi tik gibi rozetlerin hiçbir zaman gerçek yaratıcılığın yerini tutamayacağının da kanıtıdır.

Yine de Instagram mavi tik almak istiyorsanız bugünden işletmenizin Instagram hesabına daha fazla ağırlık vererek güncel ve orjinal paylaşımlarla onu zenginleştirip takipçi sayınızı arttırmaya başlayabilirsiniz. Webius Digital ile otelcilik ve konaklama odaklı tüm sosyal medya ihtiyaçlarınız için iletişime geçebilirsiniz!

Comments are closed.