Facebook Etkileşimini Arttıran Performans Etkenleri

Her geçen gün büyüyor, Facebook’un ayak basamadığı bir Çin ve Kore kaldı. Vkontakte ağırlığının olduğu Rusya’da bile Facebook artık çığ gibi büyüyor.

Özellikle işletmelerin kendilerini etkili tanıtabileceği, anlık gelişmeleri anında duyurabileceği bir iletişim kanalı olan Facebook, hedef kitlenizden anında geri dönüşüm almanızda ve dolayısıyla hizmetinizi tüketicinize göre tasarlamanızda olanak sağlıyor.

Misafirlerin avukatınız olması, görsel paylaşım özelliğinin tartışılmaz kalitesi, ölçüm alınabilmesi, raporlanarak strateji oluşturula biliniyor olması sayılabilecek onlarca faydasından bir kaçı.

Peki, bu kanalda en iyi performans nasıl elde edile bilir?

Facebook Etkileşimini Arttıran Etkenler

Öncelikle adınıza açılmış birden çok Facebook sayfası varsa kapatınız. Misafirleriniz Check/In, beğeni ve yorumları tek ve kurumsal bir sayfada toplamalısınız.

Günlük paylaşacağınız içerikler tekdüze olmamalı ve takip eden günlerde farklı konulara değinmelisiniz.

Misafirlerinizi de içine katacağınız içerikler seçin ve interaktif bir sayfa yönetimi sağlayın. ‘’Kimler sıcak yaz gününde çam ağaçlarının fısıldayan sesleri eşliğinde şezlongda uzanıp Akdeniz’in derin mavi sularını seyretmek ister? Göreceksiniz ki sayfa etkileşimi artacak ve herkes hayalini kurduğu o manzara hakkında konuşacaktır. Konuşmanın artması demek viral yayılma ve sayfayı beğenenin arkadaşlarına da sayfanın tanıtımını yapmak ve beğeni toplamak demektir.

Paylaşacağınız görseller oldukça sade, tesisin günlük hikâyesini yansıtan doğal fotoğraflar olmalıdır. Kadraja dikkat ediniz, özel günler haricinde fotoğrafa photoshop ile herhangi bir logo, çerçeve veya süsleme yapmayınız. Çünkü kullanıcılar doğal fotoğrafları daha çok beğenir ve güvenir.

Kurumsal bir kapak resmi ve profil fotoğraf kısmında otelin logosu çok önemlidir. Sizlerin de tahmin edeceğiniz birçok sebebi var. Ancak en önemli sebebi Facebook aramalarında çıkacak sonuçlarda kurumsal bir sayfa tasarımı her zaman beğeni kazanacaktır (Facebook’un “nearby” yani “çevredekiler” özelliği).

Gelen tüm yorumlara anında cevap veriniz ki etkileşim artsın ve ‘’hakkında konuşulanlar’’ oranı yükselsin. Böylelikle organik büyüme de desteklenir.

Facebook’da yapay yollarla takipçi artırımı yerine organik yollarla takipçi toplayınız. Organik sayfa beğenisi her zaman yüksek performansta olur. En kaliteli fanlar daha önce otelinizde konaklamış olanlardır. Reklam ile veya hedef olmayan kitle ile beğeni toplamış sayfalar özellikle otelcilikte zayıf performanstadır.

Tesis içerisinde info panolarında Facebook adresinizi yayınlayın, basılı evraklarda kullanın. Mesela kataloglar, daha da güzeli toz şeker paketlerinde, ya da kitap ayraçlarınızda. Sosyal medya koktey’i de organik misafir toplamak için fena bir fikir sayılmaz. Bunların hepsi benim keşfettiğim değil bilakis çevremizde tesislerde gördüğümüz organik misafir kazanma yöntemleriydi (offline destek)

Tesis olarak sizin için açılmış misafir guruplarında yayın yapmayınız. Dilediğince konuşmak misafirlerin çok hoşuna gider, kontrolden çıkabilir. Böylelikle raiting kurumsal sayfanızda değil gurupta artar.

En iyi fotoğraf yarışmaları, erken rezervasyon indirimleri gibi kampanyalar da etkileşimi ve sayfa performansını arttırıcı etkenlerdir.

Bir sayfa aç, topluluk oluştur ve yönet. İşte Facebook stratejinizin basit özeti.

Murat Gencer | Digital Marketing Uzmanı

Webius “Facebook Etkileşimini Arttıran Performans Etkenleri

Comments are closed.