E-Ödeme Çözümü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekli 5 Konu

E-Ödeme Çözümü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekli 5 Konu

E-Ödeme (online ödeme, e-payment) çözümleri online rezervasyonların oranının her yıl istikrarlı bir şekilde artmasıyla otelcilik sektöründe çok daha önem kazandı. Türkiye’de çok yaygın şekilde kullanılan kredi kartları için geliştirilen e-ödeme çözümleri 2000’lerde önce perakende satışı yapan firmalarla yaygınlık kazanırken bu sektörlerde mail order kullanımını neredeyse tamamen bitti.

Kendine has yazılım çözümlerine sahip olan ve farklı satış dinamiklerine sahip konaklama sektörünün ise e-ödeme sistemlerine geçişi retail sektörüne göre daha geç oldu. Fakat bu ara dönemde perakende sektörünün yaşadığı fraud, chargeback gibi problemlerin ışığında bugün oteller çok daha rafine edilmiş ve güvenli e-ödeme sistemlerini kullanma şansına sahip oldular.

Biz de Webius Digital olarak oteliniz için E-Ödeme çözümü seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları sizin için bu yazımızda bir araya getirdik.

1- Oteller Perakende Sektöründen Farklıdır, Farklı Çözümler Gerektirir

Ülkemizde satılan e-ödeme çözümleri genelde perakende sektörde kullanılan Logo, Mikro gibi yaygın muhasebe programlarıyla uyumlu çalışma amaçlı tasarlanıyor. Oysa ki konaklama sektörü Fidelio, Opera gibi yurtdışı kaynaklı çözümlerin yanısıra de bu alanda yapılan Ar-Ge çalışmalarıyla üretilen yerli çözümlerle birlikte çok farklı bir yazılım ekosistemine sahip. Kullanmakta olduğunuz önbüro ve muhasebe çözümleriyle entegrasyonu olmayan bir e-ödeme sistemine geçmek bu bilgilerin daha sonra manuel aktarımı gerekeceğinden size personel maliyeti ve oluşabilecek hatalarda para kaybı olarak dönebilir.

PMS entegrasyonu olan bir çözüm kullandığınızda farklı acente veya acente grupları için e-ödeme sistemini aktive edebilirsiniz. Bu acentalara ait (OTA ağırlıklı ve münferit ağırlıklı) rezervasyonlar otomatik olarak e-ödeme sistemine kullandığınız PMS’teki rezervasyon numarası ile aktarılır. Bu noktadan itibaren sistem üzerinden rezervasyon kaydına tıklayıp misafirinize ödeme mailinin sistem tarafından otomatik gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede rezervasyon kaydını manuel yapmaktan kurtulabilir ve bu rezervasyona gelen toplam ödeme ve hangi sanal pos üzerinden yapıldığı gibi detaylara da sistem üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu durum otelinizin onbüro ve muhasebe departmanlarının aynı platforum üzerinden rezervasyona ait ödeme detayını kordineli bir şekilde takip etmesini sağlamış olacağından zaman ve işgücü açısından önemli tasarruflar sağlayacaktır.

2- Kendi SANAL POS’unuzu ve 3D-Secure Cep Onay Sistemini Kullanmalısınız

Bazı e-ödeme çözümleri size basitçe ödemeleriniz bizim üzerinden geçsin %3-5 komisyon kesip size kalanını gönderelim gibi alternatifler sunabilir. Bu gibi çözümler belki kendi işini yapan çok ufak ölçekli esnafa uygun olsa da konaklama sektörü gibi karşılıklı güven tesisisin çok önemli olduğu bir alanda bu tip sistemler kullanmak son ödeme aşamasında caymalara yol açabilir. Özellikle meblağ büyükken ödeme yapacak kişinin telefonuna sizin otelinizin ismi yerine “X ödeme tahsilat sistemlerini onaylıyor musunuz?” gibi bir mesaj gitmesi hem prestij hem de satış kaybı yaratabilir.

Ayrıca otelcilik sektöründe en sık karşılaşılan chargeback sebeplerinden birisi olan farklı isimle rezervasyon problemine karşı güvence sağlayan 3D-Secure cep telefonundan onay sistemini kullanabilmek için mutlaka bununla %100 uyumlu bir e-ödeme sistemi seçmelisiniz. 3D Secure sisteminde, ödeme işlemi gerçekleştiren misafir kredi kartı bilgilerini girdiğinizde banka web sitesine yönlendirilir. Banka tarafından kart sahibi misafirin cep telefonuna işlem onayı için bir kod gönderilir ve bu sayede kart sahibinin kimliği doğrulanabilir. Ödeme 3D secure ile doğrulandığından itiraz etme olasılığı da ortadan kalkmış olur.

3- Farklı Ödeme Tiplerine Uyum Sağlayacak Şekilde Güncellenebilmeli

Hotels.com tarafından 31 ülkedeki 9200 adet yolcu arasında yapılan bir araştırmada [1] online rezervasyona karar vermede “ödeme metodlarının çeşitliliği” seçeneği %54 ile ankette “hizmetin fiyatı” seçeneğinden bile daha önemli bir kriter olarak işaretlenmiş! Birleşmiş Milletler ise alternatif ödeme seçeneklerinin oranının 2019’dan itibaren ilk defa kredi kartı ve debit card toplamını geçeceğini öngörüyor [2]. Oteller kendi sistemlerine entegre edecekleri e-ödeme sistemlerinde farklı ödeme seçeneklerini dünyada popüler oldukça sisteme dahil edebilecek, güncel teknolojileri takip eden ve otelcilik sektörünü tanıyan bir çözüm ortağından gelmesine dikkat etmeli. Çünkü bir retail satıcının tek hedef kitlesi Türkiye dahilindeki müşteriler olabilir, ancak bir otelin tüm dünya ülkelerinden gelecek misafirlerin güncel  taleplerine karşılık verebilmesi gereklidir. Sizin hedefinizdeki ülkede yaygın bir e-cüzdan, debit vs. gibi farklı ödeme opsyionları sisteminiz tarafından desteklenmiyorsa bu o kesime asla online üzerinden satış yapamayacağınız anlamına gelir.

4- Mobil Entegrasyonu Tam Olmalı

Yine aynı Hotels.com araştırmasında [1] “Seyahat sırasında yanınızda istediğiniz en önemli şey nedir?” sorusuna “Sevdiğim kişi”den daha fazla oranda “Cep telefonum” yanıtı verilmiş. Seyahat edenlerin %32’si en az bir defa aynı gün için rezervasyon yapmış. Cep telefonu üzerinden aynı gün rezervasyonlarının %20’si bunu evinden yaptığını söylerken %14’ü aynı gün rezervasyonlarını iyice son dakikaya bırakarak havaalanında uçak beklerken yapmış! Cep telefonları hayatımızın bu kadar içine girmişken kullanacağınız e-ödeme çözümünün her türlü mobil temayla uyumlu şekilde çalışabiliyor olması, mobil teknolojiler ve çözümlere %100 uyumlu olması gereklidir.

5- Konaklama Sektöründe Deneyim Sahibi Bir Çözüm Ekibine Ulaşabilmelisiniz

Rusya’dan rezervasyon yapmak isteyen potansiyel bir müşteriniz Dolar ile ödeme yapamadığında veya Almanya’dan özel bir ödeme metodu ile yapılan ödeme hesabınıza ulaşmadığında dönüp bu gibi turizm sektöründe sık karşılaşılan problemleri danışabileceğiniz, deneyimli bir teknik ekiple çalışmalısınız.

İtibar Yönetiminden Ödeme Sistemlerine Yazılım Ekosisteminiz İçin Komple Çözümler WEBIUS DIGITAL’de!

WEBIUS Digital olarak ReviewPro online itibar yönetim sistemlerinden tutun loyalty ve e-ödeme sistemi çözümlerine kadar yazılm ekosisteminizi oluşturmada komple çözümlerle sizin yanınızdayız. Lütfen çözümlerimizle ilgili info@webiusdigital.com adresinden veya 0 242 323 23 43 numaralı telefondan bizimle iletişime geçin!

Kaynaklar:

[1] http://press.hotels.com/us/hotels-com-mobile-travel-tracker-study-finds-travelers-prefer-their-device-more-than-their-loved-one/
[2] http://www.scmp.com/tech/innovation/article/2113858/mobile-payments-overtake-credit-cards-preferred-ways-pay-online

Comments are closed.